Protokolarna i wizerunkowa katastrofa – prezydent Duda zrównał się z ambasador USA

Aktualizacja: 2019-11-6 3:38 pm

„Protokolarnie to jest coś niesłychanego” – tak były dyplomata Witold Jurasz skomentował w sposób jaki zaaranżowano środową konferencję prasową prezydenta Andrzeja Dudy i ambasador USA Georgette Mosbacher.

Georgette Mosbacher i Andrzej Duda, youtube.com

W środę prezydent Polski wystąpił wspólnie z amerykańską dyplomatką na konferencji prasowej w Warszawie. Ogłosili oni, że od 11 listopada obywatele Rzeczpospolitej nie będą już potrzebowali wiz by wjeżdżać do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych. To co miało być demonstracją sukcesu dyplomatycznego, można jednak potraktować jako demonstrację niskiej pozycji międzynarodowej Polski.

Były dyplomata a obecnie publicysta, Witold Jurasz zwrócił uwagę na protokolarny skandal do jakiego doszło przy okazji konferencji prasowej Dudy i Mosbacher. „Protokolarnie jest to coś zupełnie niesłychanego” – tak Jurasz skomentował fakt, że głowa państwa polskiego i ambasador USA  „oboje – jak równi sobie – stali za pulpitami z odpowiednio godłem i flagą”.

Jurasz napisał na swojej stronie na Facebooku – „Prezydent ambasadorów przyjmuje, spotyka się, ale nigdy, przenigdy nie występuje z nimi jak równy z równym z tego prostego powodu, że głowa państwa i ambasador nie są sobie równi”. Tłumaczył też, jak można było zaaranżować konferencję aby prestiż państwo polskiego i jego prezydenta nie został obniżony – „Można wyobrazić sobie przemówienie głowy państwa z udziałem ambasadora innego kraju, po którym ambasador ów jest zaproszony przez głowę państwa do powiedzenia kilku zdań z miejsca w którym wcześniej stał prezydent”. Jak zaznaczył były dyplomata – „żaden szanujący się prezydent, król czy też inna osoba będąca głową państwa, a nosząca inny tytuł nigdy nie pozwoliłby sobie na to, by stać obok ambasadora dysponującego takim samym pulpitem”.

„Patrząc na zdjęcie z konferencji, chce mi się śmiać. Partnerem dla naszego prezydenta jest ambasador. To sytuacja nad wyraz komiczna. Taki jest poziom polskiej dyplomacji” – skomentował dla „Newsweeka” badacz dziejów dyplomacji, dr Janusz Sibora.

Andrzej Duda wzbudził już kontrowersje swoim zachowaniem w obliczu przedstawicieli państwa amerykańskiego, które wywołało komentarze, że obniża prestiż państwa polskiego i uchybia godności jego prezydenta. We wrześniu zeszłego roku prezydent przebywając w Białym Domu podpisywał deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie stojąc w obecności siedzącego Donalda Trumpa, schylając się nad dokumentem wyłożonym mu na brzegu biurka amerykańskiego prezydenta.

Witold Jurasz to były pracownik polskich przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku i Moskwie.

facebook.com/kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110551 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]