Aktualizacja strony została wstrzymana

Tydzień po ogłoszeniu, że komisarzem UE ds. rolnictwa ma być Polak, stanowisko to pozbawiono ważnych kompetencji

Taka ciekawostka: 17 września doszło do spotkania zasiadających w europarlamencie przedstawicieli PO-PSL (m.in. Lewandowski, Kopacz, Halicki, Kalinowski) z Urszulą von der Leyen – nową szefową Komisji Europejskiej. Z dostępnych w sieci zdjęć wynika, że spotkanie było prowadzone w bardzo przyjaznej atmosferze. Tego samego 17 września Urszula von der Leyen ogłosiła, że kwestie pomocy publicznej w rolnictwie będą podlegały komisarz ds. cyfryzacji i konkurencji, a nie – jak do tej pory – komisarzowi ds. rolnictwa, na którego kandydaturę zgłoszono Polaka.

Jak do tej pory kompetencje związane z udzielaniem pomocy państwa dla rolnictwa w sytuacjach kryzysowych w Komisji Europejskiej (KE) posiadał komisarz do spraw rolnictwa. W dniu 10 września ogłoszono, iż kandydatem na to stanowisko w nowej KE pod przewodnictwem Urszuli von der Leyen będzie Polak – Janusz Wojciechowski. Wcześniej był on m.in. prezesem NIK, europosłem PiS, a ostatnio zasiadał w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. 

Dokładnie 7 dni później światło dzienne ujrzał dokument KE, z którego wynikało, iż wspomniane powyżej kompetencje zostaną przeniesione na komisarza ds. cyfryzacji i konkurencji, którą ma zostać Margrethe Vestager. Przypomnijmy, ta duńska polityk była wcześniej ministrem gospodarki w rodzimym rządzie, a w latach 2014 – 2019 zajmowała stanowisko komisarza ds. konkurencji (to ona przeciągała przez wiele lat rozpatrzenie skargi polskiej firmy Fakro na duński Velux w zakresie praktyk naruszających konkurencję w UE).
Co ciekawe – Komisja Europejska, publikując dokument z informacjami o przeniesieniu kompetencji z komisarza ds. rolnictwa na komisarza ds. cyfryzacji i konkurencji, nie przedstawiła żadnych formalnych wyjaśnień tego ruchu. Później poszedł tylko lakoniczny komunikat, że decyzja ta została podjęta „w celu wzmocnienia egzekwowania zasad konkurencji we wszystkich sektorach”.

Ale to nie koniec ciekawych informacji – w tym samym dniu, kiedy ogłoszono ograniczenie kompetencji stanowiska, które ma objąć Polak, doszło do spotkania zasiadających w europarlamencie przedstawicieli PO-PSL (m.in. Lewandowski, Kopacz, Halicki, Kalinowski) z Urszulą von der Leyen. Mimo, iż spotkanie miało charakter zamknięty, to ze zdjęć, które pojawiły się w sieci wynika, że przebiegało ono w dość dobrej, swobodnej atmosferze. Jednym z tematów poruszanych na spotkaniu miała być kwestia tzw. praworządności.
W kontekście powyższych informacji ciekawi mnie jakie były rzeczywiste powody przeniesienia części kompetencji z komisarza ds. rolnictwa na komisarza ds. cyfryzacji i konkurencji? Czy znaczenie mógł mieć fakt, iż tym pierwszym miał zostać Polak?

 Źródła informacji:
> Stanislas Balcerac (Twitter.com)
> Vestager zamiast Wojciechowskiego zajmie się pomocą publiczną w rolnictwie (AgroPolska.pl)
> Zamknięte spotkanie Ursuli von der Leyen z europosłami PO i PSL (DoRzeczy.pl)

[Źródło:] 8.10.2019 r. http://niewygodne.info.pl/artykul9/Polak-komisarzem-bez-waznych-kompetencji.htm

Za: Strona prof. Mirosława Dakowskiego (29.10.2019)

 


 

Skip to content