Umorzono śledztwo w sprawie profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej

Według Prokuratury w Częstochowie osoby niosące wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą nie popełniły przestępstwa obrazy uczuć religijnych. W związku z tym instytucja umorzyła postępowanie w tej sprawie.  

Doniesienie w tej sprawie złożyło do prokuratury w Częstochowie kilka osób, które obserwowały bluźnierczy przemarsz przez miasto i uznały, że organizatorzy i uczestnicy wydarzenia obrazili chrześcijańskie symbole i wartości oraz uczucia religijne wyznawców Chrystusa Króla. Ich racji nie podzieliła jednak prokuratura, która stwierdziła, że m.in. profanacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej poprzez umieszczenie na jej wizerunku tęczowej aureoli nie nosi znamion „czynu zabronionego”.

Jak poinformował prokurator Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie tęczowa aureola na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej nie ma znamion wulgarności i nie ubliża osobom wyznającym daną religię, a co za tym idzie nie łamie art. 196 Kodeksu karnego stanowiącego, że „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

– Z argumentacji postanowienia o umorzeniu wynika, że sama tęcza, symbol tęczy, takiego charakteru ubliżającego czy wulgarnego nie ma. Brak też dowodów, że organizatorzy marszu mieli na celu obrazę uczuć religijnych – wskazał prokurator.

Jak przypomina serwis wpolityce.pl to nie pierwsza tego typu decyzja prokuratury w Częstochowie. Wcześniej umorzono śledztwo w sprawie transparentu z białym orłem na tęczowym tle, niesionym na wcześniejszym Marszu Równości w tym mieście. Wówczas biegły stwierdził, że przedmiot był jedynie intepretacją flagi, a nie flagą. Jego zdaniem oznacza to, że twórcy nie zamierzali znieważać symboli państwowych. 

Źródło: wpolityce.pl

TK

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-10-23) | https://www.pch24.pl/umorzono-sledztwo-w-sprawie-profanacji-wizerunku-matki-bozej-czestochowskiej,71653,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content