Warszawo, co się z tobą dzieje? Z Urzędu Stanu Cywilnego w Białołęce usunięto krzyż

Po interwencji warszawskiej radnej Agaty Diduszko-Zyglewskiej z tzw. sali ślubów urzędu stanu cywilnego na Białołęce zniknął krzyż.

Mieszkańcy dzielnicy zaapelowali do swojej przedstawicielki na początku października. – To była sytuacja wyjątkowa, ponieważ w innych warszawskich urzędach stanu cywilnego krzyży już nie zobaczymy – mówiła wówczas w rozmowie z tvnwarszawa.pl Diduszko-Zyglewska.

Radna Koalicji Obywatelskiej napisała w tej sprawie do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Ratusz jeszcze nie odpowiedział na interpelację, ale władze białołęckiego urzędu gminy zdążyły same usunąć krzyż.

– W urzędzie stanu cywilnego na Białołęce krzyż został zdjęty. W innych salach USC w Warszawie nie ma symboli religijnych, więc sprawa ich nie dotyczy – mówi zastępczyni rzecznika warszawskiego ratusza Ewa Rogala.

Diduszko-Zyglewska ogłosiła sukces w poście na Facebooku. „Polska jest wciąż jeszcze teoretycznie krajem wolności religijnej – tę wolność zapewnia nam art. 53 Konstytucji (a także 25 i 32). Zgodnie z prawem nasza religia lub bezwyznaniowość to nasza prywatna sprawa i nikt nie ma prawa pytać nas o wyznanie. Jednak gwarantem wolności każdego i każdej z nas jest to, że władza i jej narzędzia czyli urzędy, szkoły, ministerstwa itp. pozostaną bezstronne religijnie” – napisała radna.

https://www.facebook.com/diduszkozyglewska/posts/431361474237953

Źródło: polskieradio24.pl

TK

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-10-19) | https://www.pch24.pl/warszawo--co-sie-z-toba-dzieje--z-urzedu-stanu-cywilnego-w-bialolece-usunieto-krzyz,71566,i.html

Skip to content