Aktualizacja strony została wstrzymana

Jak głosowała Polonia amerykańska? Spadło poparcie dla PiS, wzrosło dla Konfederacji

Z racji różnicy czasowej, w niektórych częściach świata głosowanie w wyborach parlamentarnych zakończyło się znacznie wcześniej niż w Polsce. Znane są już wstępne wyniki ze Stanów Zjednoczonych – wygrało tam zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując ponad połowę głosów. Wybory cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem amerykańskiej Polonii.

Poparcie dla PiS w USA w porównaniu do 2015 roku jednak spadło. Wówczas Jarosław Kaczyński mógł cieszyć się z poparcia ponad 3/4 wszystkich głosujących w Stanach Zjednoczonych.

Wiadomo też, że Prawo i Sprawiedliwość przegrało w głosowaniu w Los Angeles oraz Waszyngtonie. Na Koalicję Obywatelską głos oddało 28,6 proc. wyborców. W 2015 roku na Platformę za Oceanem głosowało tylko 10,9 proc, a Nowoczesną 3 proc.

Znacznie wzrosło również poparcie w USA dla Konfederacji Wolność i Niepodległość. Według nieoficjalnych jeszcze wyników, środowisko wolnościowców, narodowców i konserwatystów poparło 8,3 proc. Cztery lata wcześniej na partię KORWiN głosowało 3,7 proc.

Sojusz Lewicy Demokratycznej poparło w USA 9,5 proc. To również lepszy wynik w porównaniu z 2015 rokiem – wówczas Zjednoczoną Lewicę poparło 2 proc, a Razem 1,7 proc. Polskie Stronnictwo Ludowe ma śladowe poparcie wśród Polonii amerykańskiej.

https://www.facebook.com/AmerykaPoPolsku/posts/398075690865277

 

 


 

Za: Najwyższy Czas! (14/10/2019) | https://nczas.com/2019/10/14/jak-glosowala-polonia-amerykanska-spadlo-poparcie-dla-pis-wzroslo-dla-konfederacji/

Skip to content