Jak głosowała Polonia amerykańska? Spadło poparcie dla PiS, wzrosło dla Konfederacji

Aktualizacja: 2019-10-13 8:10 pm

Z racji różnicy czasowej, w niektórych częściach świata głosowanie w wyborach parlamentarnych zakończyło się znacznie wcześniej niż w Polsce. Znane są już wstępne wyniki ze Stanów Zjednoczonych – wygrało tam zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując ponad połowę głosów. Wybory cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem amerykańskiej Polonii.

Poparcie dla PiS w USA w porównaniu do 2015 roku jednak spadło. Wówczas Jarosław Kaczyński mógł cieszyć się z poparcia ponad 3/4 wszystkich głosujących w Stanach Zjednoczonych.

Wiadomo też, że Prawo i Sprawiedliwość przegrało w głosowaniu w Los Angeles oraz Waszyngtonie. Na Koalicję Obywatelską głos oddało 28,6 proc. wyborców. W 2015 roku na Platformę za Oceanem głosowało tylko 10,9 proc, a Nowoczesną 3 proc.

Znacznie wzrosło również poparcie w USA dla Konfederacji Wolność i Niepodległość. Według nieoficjalnych jeszcze wyników, środowisko wolnościowców, narodowców i konserwatystów poparło 8,3 proc. Cztery lata wcześniej na partię KORWiN głosowało 3,7 proc.

Sojusz Lewicy Demokratycznej poparło w USA 9,5 proc. To również lepszy wynik w porównaniu z 2015 rokiem – wówczas Zjednoczoną Lewicę poparło 2 proc, a Razem 1,7 proc. Polskie Stronnictwo Ludowe ma śladowe poparcie wśród Polonii amerykańskiej.

W USA niespodzianki nie było. Wygrało PiS przy „rekordowej” frekwencji (32 tysiÄ…ce rejestracji), ale prawdopodobnie z…

Posted by Ameryka po polsku on Sunday, October 13, 2019

 

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110230 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]