Generał Jaruzelski wydał rozkaz zestrzelenia samolotu polskiego pilota

Aktualizacja: 2009-07-2 12:10 pm

Według IPN, w 1975 roku Generał Wojciech Jaruzelski nakazał zestrzelenie polskiego samolotu, którym nad Czechosłowacją uciekał Dionizy Bielański. Ówczesny minister obrony narodowej twierdzi, że nie pamięta takiego rozkazu.


Poinformował o tym dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN, dr Łukasz Kamiński, który odnalazł notatkę służbową mającą potwierdzać, że rozkaz zestrzelenia polskiego samolotu wydał gen. Jaruzelski. 36-letni pilot zginął, gdy czechosłowacki myśliwiec zestrzelił jego maszynę, co miało nastąpić na polecenie polskich władz. Tragedia wydarzyła się 16 lipca 1975 roku.

Gen. Jaruzelski w komentarzu dla TVN 24 zasłaniał się wiekiem i lukami w pamięci. Powiedział, że jest stary i nie przyznał, że wydał taki rozkaz.

W 2002 roku, śledztwo w tej sprawie wszczął słowacki odpowiednik IPN, ale dopiero odnaleziona dziś przez Łukasza Kamińskiego notatka może posunąć je dalej. Historię zestrzelenia polskiego samolotu przypomniał trzy miesiące temu praski dziennik “Mlada fronta Dnes”.

 

JaLu/IAR

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11004 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]