Izraelskie media skłamały? Rzecznik prezydenta: „To po prostu nieprawda”

Dzisiaj rano izraelskie media poinformowały, że podczas spotkania z organizacjami żydowskimi w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda oskarżył Izrael o wzrost nastrojów antysemickich w Polsce. Okazuje się, że to nieprawda. 

Źródłem fałszywej informacji, o której informowało wiele polskich mediów, w tym Stefczyk.info, był Jacob Kornlbuh z portalu Jewish Insider. W swoim artykule, powołując się na anonimowe źródła, napisał, że prezydent Duda podczas spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich miał oskarżyć Izrael i słowa ministra spraw zagranicznych Israela Katza o „antysemityzmie wyssanym z mlekiem matki” o doprowadzenie do „wzrostu liczby antysemickich ataków na Żydów w Polsce”.

Jak się okazuje był to fake news. „Cytat jest nie tylko niedokładny. To po prostu nieprawda” – napisał na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski – „Prezydent Andrzej Duda nigdy nie powiedział, że „Izrael jest odpowiedzialny za ostatnie antysemickie ataki w Polsce”. Wszyscy uczestnicy wspomnianego spotkania mogą to potwierdzić. Jewish Insider to wymyślił”.

Sprawę skomentował na łamach Jerusalem Post także Shmuley Boteach, który był obecny na tym spotkaniu. Jego relacja maluje zupełnie inny obraz tego, co zaszło. Według Boteacha prezydent Duda faktycznie wspomniał o słowach Katza i o tym, że wielu Polaków poczuło się nimi urażonych. Miał również dodać, że wiele osób radziło mu potem, aby nie odwiedzał Izraela aż Katz nie przeprosi. Słowa oskarżające Izrael o wzrost antysemityzmu w Polsce za to nigdy nie padły z ust prezydenta, a on sam wkrótce potem opuścił spotkanie z powodu innych obowiązków.

„Przez kilka ostatnich lat w trakcie tygodnia Zgromadzenia Generalnego ONZ prezydent Polski zapraszał żydowskich liderów do dialogi. Jego zachowanie zasługuje na więcej niż ten niekompletny raport” – napisał Boteach – „Byłem na tym spotkaniu i było ono przyjazne i pełne szacunku”.

Źródło: JPost, Twitter, wPolityce1Autor: WM

Za: stefczyk.pl (2019.09.27)

 


 

Żydzi znów atakują polskiego prezydenta! Rzecznik zaprzecza, by Duda mówił o agresywnych antypolskich wypowiedziach

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski zaprzecza, by Andrzej Duda obwiniał Żydów za ostani wzrost nastrojów antysemickich w Polsce. Izraelska prasa informuje, jakoby prezydent miał stwierdzić, że wzrost antysemityzmu w Polsce to efekt agresywnych wypowiedzi żydowskich polityków.

Powołując się na „Jewish Insider” wiodące izraelskie media – jak „Haaretz” czy „Jerusalem Post” – podały, że prezydent Duda zachował się jak polski prezydent i powiedział podczas środowego spotkania ze środowiskami żydowskimi w Nowym Jorku, że wzrost antysemityzmu w Polsce wywołany jest przede wszystkim wypowiedziami p.o. szefa MSZ Izraela, Israela Katza. Polityk powtórzył słowa Icchaka Szamira że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Jak zaznaczyliśmy, informacje podawały wrogie Polakom media izraelskie, stąd należało zachować sceptycyzm wobec tych doniesień. Jak się okazuje, urzędnik z Kancelarii Prezydenta zaprzecza, by Duda zachował się [nie] jak trzeba.

Cytat jest nie tylko niedokładny. To po prostu nieprawda. Prezydent Andrzej Duda nigdy nie powiedział, że „Izrael jest odpowiedzialny za ostatnie antysemickie ataki w Polsce”. Wszyscy uczestnicy wspomnianego spotkania mogą to potwierdzić. „Jewish Insider” to wymyślił” – napisał na Twitterze Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy Błażej Spychalski.

Całość: Najwyższy Czas! ()

 


 

Skip to content