Aktualizacja strony została wstrzymana

Wiadomości TVP zmanipulowały wyniki sondażu usuwając Konfederację

„Wiadomości” TVP prezentując nowy sondaż wyborczy nie pokazały wyników Konfederacji, a widzów niezgodnie z prawdą poinformowano, że żadne inne ugrupowanie poza zaprezentowanymi nie przekracza progu wyborczego. Politycy Konfederacji zapowiadają pozew. Sprawę dla portalu Kresy.pl skomentował jeden z jej liderów, Grzegorz Braun.

W czwartek „Wiadomości” TVP prezentowały wyniki nowego sondażu Pollster dla Super Expressu. Jak wynikało z danych opublikowanych wcześniej w „SE” i części mediów, PiS może liczyć na poparcie 45 proc. wyborców, Koalicja Obywatelska na 26 proc., Lewica na 14 proc., PSL-Koalicja Polska na 7 proc., a Konfederacja Wolność i Niepodległość – na 5 proc. Ponadto, partia Jarosława Kaczyńskiego cieszy się 50-proc. poparciem w grupie najmłodszych wyborców (14-24 lata). Kolejne miejsce zajęły: Lewica – 17 proc., KO – 16 proc., Konfederacja – 10 proc. oraz PSL- 3 proc.

Inaczej wyniki przedstawiły jednak „Wiadomości”. W zaprezentowanych tam wynikach całkowicie pominięto notowania Konfederacji. Podając wyniki poparcia dla „partii politycznych”, gdy faktycznie chodzi o komitety wyborcze, pokazano tylko cztery ugrupowania. Dodatkowo w materiale oświadczono, że żadna inna partia nie przekracza progu wyborczego.

Podobnie postąpiono w przypadku poparcia dla poszczególnych ugrupowań wśród najmłodszych wyborców. W tym przypadku również nie pokazano 10-proc. Poparcia dla Konfederacji, podczas gdy pokazano wynik PSL-Koalicji Polskiej, która miała w tej grupie trzykrotnie niższe notowania.

Postawa głównego serwisu informacyjnego TVP wzbudziła krytykę wśród internautów, a także polityków Konfederacji.

Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak zapowiedział, że chcą oni pozwać TVP w trybie wyborczym.

„Wiadomości TVP dziś otwarcie SKŁAMAŁY twierdząc, że Konfederacja nie wejdzie do Sejmu i jednocześnie prezentując sondaż w którym przekroczyliśmy próg. Prawnicy z Konfederacji⁩ już pracują nad pozwem w trybie wyborczym przeciw dezinformacji zawłaszczonej przez PiS stacji tv” – napisał na Twitterze Bosak.

To kolejny z serii przykładów, w których media, szczególnie publiczne i w różnym stopniu powiązane z PiS, próbują zamilczeć Konfederację. Dzień wcześniej w podobny sposób postąpiła stacja Polsat News. W materiale dotyczącym kampanii wyborczej, na ekranie wyświetlono logotypy wszystkich ogólnopolskich komitetów – oprócz Konfederacji. Co więcej, pokazano osobno logotypy PSL i Kukiz’15, choć ugrupowanie Pawła Kukiza nie startuje samodzielnie, lecz z list PSL-Koalicji Polskiej.

Politycy Konfederacji wyrażali swoje oburzenie. Tym bardziej, że kilka dni wcześniej przy prezentacji wyników losowania numerów list, prowadzący serwis informacyjny dziennikarz Polsat News pominął listę nr 4 – czyli Konfederację. Dziennikarze stacji twierdzili wówczas, że doszło do zwykłej pomyłki. Ponadto, zwracano uwagę, że politycy Konfederacji są relatywnie dużo rzadziej zapraszani do mediów niż przedstawiciele innych partii i komitetów, choć są w gronie pięciu, które zarejestrowały listy w całej Polsce. Tego rodzaju zamilczanie i ignorowanie ma dotyczyć szczególnie mediów publicznych, a także tych kojarzonych z PiS.

W niedawnej rozmowie z portalem Kresy.pl jeden z liderów Konfederacji, Grzegorz Braun stwierdził, że jest to swego rodzaju fenomen. – Kiedy takie rzeczy wyprawiała komuna lub post-komuna, to nie mieliśmy dysonansu poznawczego. Natomiast kiedy goebbelsowską propagandę, a wręcz wyrok śmierci cywilnej w odniesieniu do Konfederacji realizują nasi byli koledzy, dawni znajomi, którzy dziś wchodzą w buty Adama Michnika zachowując przy tym najlepsze samopoczucie, to to jest fascynujące. Dziś uważają się za wzorcowych patriotów, podczas gdy kłamstwo czy insynuacja to ich codzienne narzędzie pracy, bo zdaje im się, że cel uświęca środki. Sam pytam, „coście koledzy zrobili ze sobą?”. Takie same metody stosuje prasa gadzinowa – i lewacka, i prawacka.

Braun dodał, że być może taka sytuacja mogłaby zainteresować naukowo młodych doktorantów. – Można zacząć pisać pracę w stylu „Hańba domowa 2”, książki Jacka Trznadla ze „spowiedziami stalinowców”. Teraz już nie „Dzieje głupoty w Polsce”, stale aktualnej książki Aleksandra Bocheńskiego, ale „Dzieje skurwienia salonów warszawskich”. Przepraszam za słowo, ale jako polonista dodam, że to sformułowanie z literatury, choćby z pamiętników Jana Chryzostoma Paska, gdzie hetman Czarniecki używa takiego słowa.

– Sądząc po tym, jakie wnioski z tego wyciągało pokolenie „pryszczatych stalinowców-zetempowców”, możemy spodziewać się, że koledzy z pewnych redakcji do końca życia nam nie wybaczą tego, jak się w tych latach złajdaczyli – podsumował Braun.

TVP / twitter.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl () – [Org. tytuł: «Wiadomosci TVP zmanipulowały wyniki sondażu usuwając Konfederację. Bosak zapowiada pozew»]

 


 

Wirtualne Media: „Wiadomości” pominęły Konfederację. Politycy komitetu mówią o kłamstwie

Wirtualne Media: „Wiadomości” pominęły Konfederację. Politycy komitetu mówią o kłamstwie

PiS, KO, SLD i PSL to komitety, które – wedle „Wiadomości” – przekroczyły próg wyborczy w sondażu przeprowadzonym przez Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. Problem w tym, że ów warunek spełniła także Konfederacja, zaś zgubienie jednego z pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych przytrafiło się w czwartkowym wydaniu serwisu informacyjnego TVP niejeden raz.

45 proc. dla Prawa i Sprawiedliwości, 26 proc. dla Koalicji Obywatelskiej, 14 proc. dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej, 7 proc. dla Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz 5 proc. dla Konfederacji – to wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego dla „Super Expressu”. Prezentując te – niezwykle korzystne dla partii rządzącej – badania redakcja „Wiadomości” nie poinformowała o ostatnim z komitetów, który przekroczył próg wyborczy. Co więcej, prowadząca program informacyjny TVP Edyta Lewandowska stwierdziła, że „pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby 5. proc. progu wyborczego”. Komunikat takiej treści pojawił się także na Twitterze „TOP TVP INFO”: „reszta ugrupowań nie przekroczyły progu wyborczego”.

Warto odnotować, że ów przekaz dotarł do olbrzymiej grupy odbiorców. Z doniesień serwisu wirtualnemedia.pl wynika, że wedle danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu „Wiadomości” oglądało 2,3 mln osób – „1,83 mln w TVP1, a 474,6 tys. w TVP Info”.

W oparciu o „poprawioną” wersję wyników sondażu w czwartkowym wydaniu „Wiadomości” zaprezentowano podział poselskich mandatów w Sejmie kolejnej kadencji. Gdyby 13 października komitety otrzymały dokładnie takie poparcie, to PiS zdobyłby 245 mandatów. Brak uwzględnienia Konfederacji powoduje jednak, że owych liczb nie sposób traktować poważnie. Przecież pomijając także Koalicję Obywatelską, SLD oraz PSL otrzymamy skład parlamentu, w którym 100 proc. mandatów uzyskają kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. W rzeczywistości natomiast przekroczenie progu wyborczego przez każdy kolejny komitet zmienia ilość mandatów uzyskanych przez konkurencję.

„Przeoczenie” Konfederacji nie było jednak w czwartkowym wydaniu „Wiadomości” zdarzeniem jednorazowym, bowiem badanie Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” analizowało także preferencje polityczne poszczególnych grup wiekowych. W zaprezentowanych przez TVP wynikach dotyczących osób w wieku 18-24 także zabrakło komitetu Konfederacja, mimo że uzyskał on aż 10 proc. Na grafice pojawił się natomiast PSL, który w tej grupie wiekowej uzyskał zaledwie 3 proc.                                      

Liderzy komitetu Konfederacja nazywają działanie „Wiadomości” TVP kłamstwem. „Skandal za skandalem! Wiadomości TVP nie pokazały wyniku Konfederacji, która w tym sondażu ma 10%, a uwzględnili PSL, który ma tylko 3%. Przestanie kłamać i oszukiwać ludzi!” – napisał na Twitterze Bartłomiej Pejo, szef sztabu wyborczego Konfederacji.

„Wiadomości TVP w kolejnych akcjach przeciw Konfederacji zawstydzają Urbana i Michnika. Ale patrzmy też na tych, którzy przyzwalająco milczą. Tych prawych, niezależnych, niepokornych. W kilka lat stali się bardziej prymitywną wersją tego wszystkiego, z czym ponoć walczyli” – stwierdził na portalu społecznościowym poseł Robert Winnicki.

 „Wiadomości TVP dziś otwarcie SKŁAMAŁY twierdząc, że Konfederacja nie wejdzie do Sejmu i jednocześnie prezentując sondaż w którym przekroczyliśmy próg. Prawnicy z Konfederacji już pracują nad pozwem w trybie wyborczym przeciw dezinformacji zawłaszczanej przez PIS stacji tv” – napisał z kolei Krzysztof Bosak.

„Moment, w którym TVN okazuje się uczciwszy od TVP to zarazem moment, w którym w oczach młodych patriotyczni politycy są bardziej załgani niż politycy europejscy. Dlatego w imię ocalenia wiary młodych w nasze ideały konserwatywni liderzy mają wręcz obowiązek odciąć się od PiS!” – dodał polityk.

Odnosząc się do TVN, Krzysztof Bosak miał zapewne na myśli spór między Konfederacją a ową lewicowo-liberalną stacją. Na wiosnę bowiem to „Fakty” nie wymieniły komitetu, mimo że był on jednym z ogólnopolskich. „Konfederacja pozwała za to stację w trybie wyborczym. Sąd pierwszej instancji uwzględnił jej roszczenia, nakazując TVN-owi emisję sprostowania, ale w drugiej instancji prawomocnie oddalono pozew. W czwartkowych Faktach przedstawiono wyniki telefonicznego sondażu wyborczego przeprowadzonego dla programu przez Kantar w środę i czwartek. Konfederacja uzyskała w nim 7 proc. poparcia, uwzględniono to w infografikach, relacjach i tekstach, także na antenie TVN24 i portalu internetowym stacji” – informuje serwis wirtualnemedia.pl.

Internauci zauważają natomiast, że o Konfederacji zdarza się „zapomnieć” Polsatowi. Po wylosowaniu numerów listy wyborczych stacja poinformowała, kto wylosował numer 1, 2, 3 oraz 5. Tymczasem numer 4 trafił właśnie do komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość. Ponadto kilka dni temu w Polsacie zaprezentowano pięć logotypów komitetów, jednak wśród nich nie znalazła się grafika nawiązująca do Konfederacji, a piąte z zaprezentowanych środowisk – Kukiz’15 – nie startuje samodzielnie, ale wspólnie z PSL.

Źródło: wirtualnemedia.pl / „Wiadomości” TVP / se.pl / onet.pl / radiozet.pl / wp.pl / dorzeczy.pl / wsensie.pl / wybory.gov.pl / Facebook / Twitter

MWł

Całość: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-09-27)

 


 

Skip to content