Aktualizacja strony została wstrzymana

Mateusz Morawiecki: zmian kompromisu aborcyjnego nie będzie bo… wywołują napięcia

Widzieliśmy w ostatnich latach, jakie napięcia wywołują próby przeprowadzenia zmian tzw. kompromisu aborcyjnego. Te próby zamiast przybliżać nas do celu, jakim jest pełna ochrona życia, polaryzują Polaków – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”.

Morawiecki został zapytany przez „Gościa Niedzielnego” m.in. o kwestie dotyczące ochrony życia nienarodzonych dzieci. W odpowiedzi na pytanie, czy tzw. aborcja eugeniczna powinna zostać zakazana, stwierdził, że „widzieliśmy w ostatnich latach, jakie napięcia wywołują próby przeprowadzenia zmian tzw. kompromisu aborcyjnego”.

Zdaniem szefa rządu, próby te „zamiast przybliżać nas do celu, jakim jest pełna ochrona życia, polaryzują Polaków”.

Premier zaznaczył, że „być może ten kompromis nikogo nie satysfakcjonuje, ale nie udało się wypracować lepszego”. – Chrześcijańska metoda jest tu niezmienna od lat: „zło dobrem zwyciężaj” – dodał Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę, że jego ekipa polityczna musi odpowiadać za skutki swoich działań i brać pod uwagę to, co wydarzyło się w innych krajach.

Wiemy na przykładzie Hiszpanii i Irlandii, co się stało, kiedy lewicy udało się rozhuśtać nastroje społeczne wokół tego tematu. Nie chodzi zatem tylko o to, byśmy przeforsowali rozwiązania prawne, ale byśmy podjęli próbę odmienienia sumień tych ludzi, którzy w kwestii życia nie podzielają naszych wartości – podkreślił Morawiecki.

Pytany o dalsze losy konwencji stambulskiej, która pod pozorem obrony kobiet przed przemocą przemyca ideologię gender, premier zadeklarował, że opowiada się zdecydowanie przeciwko ideologii gender i przeciwko przemocy domowej.

To bardzo poważny problem. Wraz z żoną mamy wiele kontaktów z domami dziecka, z dziećmi, które doświadczyły wielkiej krzywdy i wiemy, jak wiele jest jeszcze przemocy domowej w Polsce. Choć według raportów np. Rady Europy tej haniebnej przemocy domowej u nas jest zdecydowanie mniej, niż wynosi średnia europejska. Ale każdy przypadek takiej przemocy to zło – powiedział Mateusz Morawiecki, dodając, że „z tym zjawiskiem trzeba bezwzględnie walczyć i polskie prawo ma do tego narzędzia, problemem jest wciąż zmowa milczenia i strach ofiar”.

KAI

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-09-26)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Maski opadły. PiS już nie ma nic wspólnego z prawicą nawet w sensie światopoglądowym, to już jest taka sama lewacka partia jak PO.
Zwykły katolik

A więc polaryzacja jest ważniejsza od mordowania. Piąte: nie polaryzuj!
aaa

Kolejny? katolik? u władzy, co to jest za, a nawet przeciw… Mędrcy, jak oni chcą dobrze…
Antymodernista

ja wraz z moją rodzina będziemy głosować na Konfederację i z czystym sumieniem przystąpimy do Komunii Świętej. A Mszę Trydencką ofiarujemy za tych, którzy głosują na ludźmi, którzy zabijają nienarodzonych. Aby Bóg zapomniał im ich grzechy.
Gość

 


 

PiS nie poprawi prawa chroniącego życie! „Partia nie ma w programie takich zapisów”

Choć PiS ma w programie „szacunek dla życia” i uznaje eugenikę za rzecz złą, to jednak nie zamierza poprawić obowiązującego prawa dotyczącego dopuszczalności aborcji w Polsce. Wątpliwości rozwiał Radosław Fogiel, zastępca rzecznika prasowego PiS, który wprost wyznał, że partia nie ma w programie takich zapisów.

Partia Jarosława Kaczyńskiego często odwołuje się do wartości chrześcijańskich i zapewnia, że ma szacunek dla życia oraz chce dbać o tradycyjny model rodziny. W programie PiS znalazł się nawet zapis: „Nasz szacunek dla życia rozciąga się na całe jego trwanie. Dlatego stanowczo bronimy życia i przeciwstawiamy się każdej formie przemocy, która mu zagraża, zarówno fizycznej, jak i ideologicznej”.

Co więcej, partia zadeklarowała swoją pamięć o „przerażających eksperymentach totalitarnych XX wieku” i zadeklarowała, że z tego powodu „z obawą podchodzimy do wszelkich prób uczynienia z człowieka pana życia i śmierci”.

„Eutanazja, eugenika, eksperymenty na ludzkim genomie, aborcja na życzenie – współczesny świat dysponuje nieomal nieograniczonymi możliwościami ingerowania w naturę ludzką. Jesteśmy przekonani, że granicą naszej wolności jest ludzka godność” – napisano w programie.

Tyle teoria. Jaka jest praktyka, wyjawił w rozmowie z gazeta.pl Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. Pytany czy PiS planuje zmienić zapisy ustawy o planowaniu rodziny – w Sejmie na rozpatrzenie czeka obywatelski projekt dotyczący wykreślenia tzw. przesłanki eugenicznej – odpowiedział, że takich planów nie ma. – Eugenika generalnie jest przerażającym eksperymentem, wszyscy chyba to znamy z historii, ale nigdzie tam [w programie wyborczym PiS] nie ma mowy o zmianie ustawy antyaborcyjnej. Takich planów nie ma (…) To jest sztucznie wywoływany problem – podkreślił.

W mijającej kadencji Sejmu PiS odrzucił obywatelski projekt „Stop Aborcji” (zakładający zakaz aborcji) tłumacząc, że wprowadzi rozwiązania pro-life w programie „Za Źyciem”. Drugi z obywatelskich projektów „Zatrzymaj Aborcję” (zakładający likwidację przesłanki eugenicznej) utknął w sejmowej podkomisji. Posłowie podjęli też próbę zbadania konstytucyjności przesłanki eugenicznej w Trybunale Konstytucyjnym, ale ten nie zdołał jeszcze wydać orzeczenia. Wniosek przepadnie wraz zakończeniem kadencji Sejmu.

Źródło: KAI

MA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-09-26)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

@Ślązak : Jeśli Morawiecki uważa że można zabić dziecko to znaczy uważa, że można zabić Ciebie. Przemyśl to sobie.
mały

Morawiecki, doradca Tuska w poprzednim rozdaniu i talmudysta, posyła dzieci do żydowskiej szkoły. Te „wartości” są mu najbliższe. Goje mają być mordowane i już.
etyka sytuacyjn

to odkryli karty, chociaż i tak było wiadomo, że nic nie zrobią w tym zakresie. Te cztery lata ich rządów nie pozostawiają złudzeń. Głosuję na Konfederację, oni mają w swoim programie obronę życia poczętego. PIS i tak pewnie wygra wybory, ale ktoś musi go pilnować i potrzeć mu na ręce.
ann

Mocodawcy nie pozwolili? coz za za przypadlosc pisofrenia?
Nick

Moi drodzy rodacy wcale nie popierają ochrony życia już od poczęcia. Popierają natomiast hasło- kasa Misiu, kasa! O to wyłącznie w tym wszystkim chodzi. I tylko z tego wynika tak wysokie poparcie dla Pisu. Jakim jesteśmy chrześcijańskim narodem niech nam ujawni Episkopat- ilu mężczyzn w 2019r. podjęło rekrutację do seminarium. Nie ma takich danych jawnych w tym roku oczywiście. Obłudnicy nie odziedziczą Królestwa Niebieskiego- może warto o tym przypomnieć. Mamy natomiast igrzyska- wystarczy włączyć tvp, i chleb- bo wszystko jest teraz programem 'plus’. Ale tymi najmniejszymi nie ma po prostu kto się zająć. Nie kochać tych bezbronnych to jak nie być człowiekiem.
marcin

 


 

Skip to content