Aktualizacja strony została wstrzymana

Naukowcy chcieli ograniczyć populację komarów. Przypadkiem stworzyli „superkomary”

Naukowcy próbowali doprowadzić do redukcji populacji komarów w Brazylii. Ich plan nie wypalił i teraz obawiają się, że mogli przypadkiem stworzyć „superkomary”.

Komary z perspektywy Polski wydają się co najwyżej irytujące. Są jednak najgroźniejszym zwierzęciem na świecie. Ich dieta oparta na krwi oznacza bowiem, że roznoszą wiele śmiertelnie niebezpiecznych chorób, jak malaria czy zika. Szacuje się, że rocznie z powodu ich ukąszeń ginie ponad 700 tysięcy osób i że odpowiadają za 17% przypadków chorób zakaźnych.

Z tego powodu ograniczenie ich populacji, zwłaszcza w regionach dotkniętych groźnymi chorobami zakaźnymi, jest bardzo ważne. Prywatna firma Oxitec wpadła na ciekawy pomysł jak to osiągnąć. Zmodyfikowali genetycznie samce gatunku Aedes aegypti tak, aby ich potomstwo szybko umierało. Następnie zaczęli je wypuszczać w Brazyli, Malezji i na Kajmanach.

Program brazylijski trwał 27 miesięcy i rozpoczął się w 2013 roku w Jacobinie. Jego celem była redukcja populacji komarów o 90%. Ostatnio pojawiły się jednak wyniki badań, które sugerują, że nie tylko do tego nie doszło, ale lokalna populacja komarów stała się silniejsza.

Jeffrey Powell i jego zespół odkryli, że populacja komarów faktycznie tymczasowo spadła ale szybko wróciła do normy gdy samice komarów przestały się rozmnażać z modyfikowanymi genetycznie komarami. Po ok. osiemnastu miesiącach populacja komarów była już tak duża jak przed rozpoczęciem eksperymentu.

Oxitec twierdził również, że geny ich komarów nie trafią do szerokiej populacji komarów gdyż ich potomstwo w większości umrze przed osiągnięciem dojrzałości, a osobniki które przeżyją i tak będą bezpłodne. Powell twierdzi, że tak się nie stało. Według jego zespołu od 10 do 60% zbadanych przez nich komarów miało ślady modyfikacji genetycznych. Co gorsza naukowcy zauważyli, że niektóre ze zbadanych przez nich hybrydowych komarów były silniejsze i bardziej odporne od swoich naturalnych odpowiedników, co ich zdaniem może oznaczać, że walka z tą populacją przy pomocy klasycznych metod, jak środki chemiczne, może okazać się trudniejsza.

Oxitec nie spodobały się wyniki tych badań. Ich rzecznik prasowy stwierdził, że praca zespołu Powella zawiera „wiele fałszywych, spekulatywnych i nieudowodnionych stwierdzeń” o ich technologii. Stwierdził również, że nie ma żadnych dowodów na to, żeby ich eksperyment miał negatywny wpływ na środowisko i ludzi.

Źródło: Nature, sciencemag.orgAutor: WM

Za: stefczyk.info (2019.09.18) | https://www.stefczyk.info/2019/09/18/naukowcy-chcieli-ograniczyc-populacje-komarow-przypadkiem-stworzyli-superkomary/

Skip to content