Nauka w służbie ideologii. Uniwersytet w Coimbrze wycofał dania z wołowiną

Aktualizacja: 2019-09-18 2:17 pm

Władze jednego z najstarszych na świecie uniwersytetów uznały, że w celu walki ze zmianami klimatycznymi ograniczą ofertę gastronomiczną serwowaną w placówce. Tym samym z uniwersyteckich restauracji i stołówek znikną dania z wołowiną.

Rektor uczelni, Amilcar Falcao zapowiedział, że zakaz wejdzie w życie od stycznia. Jak zaznaczył, wołowina jest jednym z najbardziej „nieprzyjaznych klimatowi” produktów, a jej wyeliminowanie z jadłospisów służy obniżeniu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.

Dlaczego wołowina? Zdaniem klimatologów jest to mięso, którego produkcja w porównaniu z drobiem czy wieprzowiną wytwarza najwięcej gazów cieplarnianych. Falcao zaznaczył, że jego zarządzenie to wprawdzie „niewiele w skali świata”, ale ważniejsze ma być danie przykładu innym instytucjom.

Oni nie rozumieją wagi tego zagadnienia, ważnego dla naszej młodzieży, naszych dzieci i wnuków. Dlatego właśnie my musimy przestrzegać przed zagrożeniem, nawet malutkimi gestami –  uważa rektor uczelni mającej swój początek w XIII w.

Za niedługo na uczelni ma zostać wprowadzony zakaz sprzedawania artykułów plastikowych, które zostaną zastąpione wyrobami z drewna lub metalu. Ciekawe co następne. Strefa wolna od samochodów? A może zakaz używania laptopów i telefonów komórkowych?

Źródło: rmf24pl

PR

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=109858 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]