Harry Potter zniknie z biblioteki katolickiej szkoły. Decyzję podjęto po konsultacji z egzorcystami

„Katolicka szkoła w Tennessee usunęła z półek swojej biblioteki książki o Harrym Potterze, po tym jak ksiądz, będący jednocześnie dyrektorem szkoły stwierdził, że mogą one sprawić, że czytelnicy zaczną wywoływać złe duchy” – informuje dziennik „Tennessean”.

Dziennikarze gazety opublikowali treść e-maila, który ks. Dan Reehil, dyrektor szkoły katolickiej Świętego Edwarda w Nashville, wysłał pracownikom placówki oraz rodzicom uczęszczających do niej dzieci. Duchowny podkreślił, że decyzję o usunięciu ze szkolnych półek książek o Harrym Potterze podjął po konsultacjach z egzorcystami w USA i Rzymie. To oni zalecili mu podjęcie takich kroków.

„Zaklęcia i uroki o których mowa w książce to prawdziwe zaklęcia i uroki. Odczytywane przez istotę ludzką mogą doprowadzić do wywołania złych duchów przez osobę czytającą tekst”, napisał ks. Reehil.

Przedstawiciele katolickiej diecezji Nashville podkreślają, że to Reehil podejmuje decyzje w kwestii swojej szkoły. Dodają przy tym jednak, że książki J.K. Rowling o Harrym Potterze są dostępne na półkach innych bibliotek w diecezji.

Źródło: ABC News, rp.pl

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Nie macie chyba wiedzy, obrońcy Pottera… Mądre osoby, w tym papież Benedykt, wypowiedziały się – to nie jest zwykła książka tylko podręcznik czarnej magii. Porównania z Tolkienem zupełnie chybione – tam jasne rozróżnienie dobra i zła.
Wojtek

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-09-03)

 


 

USA: globalny atak na księdza, który wycofał Harry Pottera z parafialnej biblioteki

Ks. Dan Reehil ze stanu Tennessee w USA zdecydował się wycofać z parafialnej biblioteki książki dla nastolatków, których głównym bohaterem jest Harry Potter. Kapłan podkreślał, że decyzja została podjęta po konsultacji z egzorcystami, ponieważ fragmenty książek mogą skutkować przywołaniem złych duchów. Teraz na księdza spadła fala krytyki ze strony liberalnych mediów.

Decyzja ks. Dana Reehila z parafialnej katolickiej szkoły św. Edwarda w Nashville w Tennessee, który kazał wycofać ze szkolnej biblioteki książki o przygodach Harry’ego Pottera, wzbudziła zaskakujące i nieproporcjonalne do wagi wydarzenia zainteresowanie mediów na całym świecie. Większość wielkich tytułów medialnych – od „Washington Post”, przez „Guardiana”, „Business Insider” do „Newsweeka” i „Telegraph” – opisało obszernie zdarzenie, zgodnie potępiając postanowienie duchownego, który odwołał się w tej sprawie do opinii egzorcystów, teologów i Katechizmu.

„Washington Post” pisał o obawach wyrażonych przez „rodziców” w „anonimowym liście”, który „sugerował, że decyzja rodzi większe pytania na temat zdolności kapłana do „krytycznej oceny i rozróżnienia faktów od fikcji”. Anonimowy autor listu skarżył się, że decyzja została podjęta jednostronnie bez udziału rodziców lub innych administratorów szkół.

Tłumacząc rodzicom decyzję o usunięciu z bibliotek popularnej serii, ks. Reehil zauważył, że klątwy i zaklęcia użyte w tych książkach są rzeczywistymi przekleństwami, które odczytane przez czytelnika mogą skutkować przywołaniem złych duchów. „Książki te przedstawiają magię jako coś dobrego i złego, co nie jest prawdą, ale sprytnym oszustwem” – wyjaśnił, powołując się na nauczanie Kościoła i opinie papieża Benedykta XVI oraz ks. Gabriele Amortha, słynnego włoskiego egzorcysty. Podkreślił, że misją katolickiej biblioteki szkolnej jest kształtowanie uczniów według Jezusowego modelu ewangelicznego, zgodnego z nauczaniem i wartościami Kościoła.

Pochlebnie o decyzji księdza wyraził się kanadyjski pisarz katolicki Michael D. O’Brien. Autor takich powieści jak „Ojciec Eliasz”, „Dziennik zarazy” czy „Krzyk kamienia” zauważył, że wśród księży, egzorcystów i nauczycieli rośnie świadomość, że „nie wystarczy tylko skłonić młodych ludzi do czytania”. „Fundamentalne pytanie brzmi: co czytają? Bo młodzi znajdują się w procesie formacji. Nie czytają Harry Pottera w taki sposób jak profesor akademicki” – dodał. 

Kard. Joseph Ratzinger, zanim został papieżem, ostrzegał w 2003 roku w liście do niemieckiej socjolog Gabriele Kuby przed tym, że literatura autorstwa J.K. Rowling „zniekształca chrześcijańską duszę”. Przyszły papież zgodził się z wnioskami badaczki, która stwierdziła, że popularna książka nie pozwala rozpoznać właściwie dobra i zła, deprawuje serca młodych i szkodzi będącej w fazie rozkwitu relacji młodego człowieka z Bogiem.

Źródło: KAI, LifeSiteNews.com

WMa

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Co liberalnym mediom do wyboru książek w parafialnej bibliotece? Przecież to jakiś totalitaryzm.
M.

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-09-06)

 


 

Skip to content