Aktualizacja strony została wstrzymana

Morawiecki: Nie zgadzamy się na udział polskich wojsk w misji USA w Zatoce Perskiej

W wywiadzie dla niemieckich mediów premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zwiększenie kontyngentu sił USA w Polsce jest konieczne, ale nie kosztem wycofania ich z Niemiec. Oświadczył też, że polskie wojska nie wezmą udziału w misji wojskowej USA w Zatoce Perskiej, choć niedawno szef MSZ deklarował gotowość do takich działań.

Premier Polski Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiej grupie medialnej Funke. W opublikowanej w czwartek rozmowie opowiedział się za zwiększeniem liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce. Zaznaczył przy tym, że nie może się to odbyć kosztem osłabienia obecności wojsk USA w Niemczech. W jego opinii, do tej kwestii nie można podchodzić na zasadzie „albo – albo”.

– Potrzebna nam jest baza NATO w Ramstein i potrzebujemy nowej, stałej bazy NATO w Polsce – powiedział Morawiecki.

Serwis „Deutsche Welle” zwraca w tym kontekście uwagę, że Stany Zjednoczone planują rozlokowanie w Polsce kolejnych 1000 żołnierzy, przy czym rozważają możliwość przeniesienia ich z Niemiec. Niedawno amerykański ambasador w Berlinie Richard Grenell łączył ten pomysł z niedostatecznym wkładem Berlina w obronność, na co często zwraca uwagę m.in. prezydent USA, Donald Trump.

W wywiadzie dla niemieckiego serwisu polski premier również krytycznie skomentował niskie wydatki Niemiec na obronność:

– Nie powiedziałbym, że Niemcy to pasażer jadący na gapę, ale ich nakłady nie odpowiadają zobowiązaniom. Niemcy powinny zwiększyć swoje wydatki na obronność.

Morawiecki uważa, że każdy kraj-członek Sojuszu powinien trzymać się zasady, że na obronność przeznacza się przynajmniej 2 procent PKB, jak postawiono w 2014 roku. Berlin co prawda zwiększa swoje nakłady obronne, ale w bardzo wolnym tempie. W tym roku wynoszą one 1,36 procent PKB, czyli znacznie poniżej wyznaczonej granicy. Nie wiadomo też, kiedy Niemcy mogłyby dojść do poziomu 2 proc. PKB. Tym bardziej, że do 2024 roku planują osiągnięcie poziomu 1,5 procent. Co więcej, nie wiadomo, czy w związku z obecnymi planami średnioterminowymi nawet to zostanie wykonane. Według „DW”, w oparciu o te plany budżetowe, w 2023 roku może to być zaledwie 1,24 proc.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się też do kwestii uczestnictwa Polski w misji wojskowej o antyirańskim charakterze w Zatoce Perskiej, którą organizują Stany Zjednoczone. Zdaniem szefa polskiego rządu, dotychczasowe wypowiedzi strony polskiej uległy w Niemczech „nadinterpretacji”, a Polska nie planuje uczestnictwa w tej misji.

– Prowadziliśmy rozmowy, ale w żadnym razie nie zgodziliśmy się na udział naszych wojsk lub na jakąkolwiek inną formę udziału w amerykańskiej misji „Sentinel” w Zatoce Perskiej. I do tego nie dojdzie – podkreślił Morawiecki.

Należy zaznaczyć, że z wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza dla agencji dpa sprzed tygodnia wynikało, że Polska jest gotowa wesprzeć dowodzoną przez Amerykanów lub Brytyjczyków interwencję militarną w Zatoce Perskiej, której deklarowanym celem jest umożliwienie swobody żeglugi przez cieśninę Ormuz. Szef MSZ powiedział wówczas, że „możliwe jest pewne wsparcie Polski dla amerykańskich i brytyjskich wysiłków”, nie precyzując, jakiego rodzaju miałoby być to wsparcie.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia br. minister Czaputowicz przyznał, że trwają konsultacje dotyczące ewentualnego udziału Polski w morskiej misji militarnej w Cieśninie Ormuz, o wyraźnie antyirańskim charakterze. Z naszego punktu widzenia jest uzasadnienie społeczności międzynarodowej, żeby podjąć tam działania stabilizacyjne – powiedział szef MSZ. Dodał, że Polska skłania się w tej sprawie do stanowiska Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Czaputowicz podkreślił przy tym, że „trzeba poczekać na wypracowanie właściwej decyzji, czy – a jeżeli, to w jakiej formie – Polska by mogła dołączyć do tej ważnej inicjatywy”.

Jak informowaliśmy, władze Iranu przestrzegły kraje europejskie przed wysyłaniem swoich sił zbrojnych do Zatoki Perskiej. Według prezydenta tego kraju przyczyniłoby się to do wzrostu napięcia w regionie.

dw.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (22 sierpnia 2019) | https://kresy.pl/wydarzenia/morawiecki-nie-zgadzamy-sie-na-udzial-polskich-wojsk-w-misji-usa-w-zatoce-perskiej/

Skip to content