Ostre oskarżenia Iranu pod adresem USA: dostarczacie broń do naszych wrogów na Bliskim Wschodzie

Aktualizacja: 2019-08-13 12:45 pm

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif oskarżył w poniedziałek Stany Zjednoczone o destabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Polityk zarzucił Amerykanom, że ci przekazują swoją broń do części krajów Zatoki Perskiej, co może zagrozić bezpieczeństwu regionu i świata.

W wywiadzie udzielonym telewizji Al-Jazeera Zarif podkreślił, że przez działania Amerykanów region Bliskiego Wschodu jest teraz „pudełkiem od zapałek gotowym do podpalenia”.

Szef MSZ Iranu oskarżył zarówno Stany Zjednoczone, jak i ich arabskich sojuszników o „zalewanie Bliskiego Wschodu bronią”, co powoduje, że niewiele brakuje, by wybuchł konflikt na światową skalę.

Napięcie wokół Iranu wzrosło po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały się w zeszłym roku z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, a prezydent Donald Trump zagroził atakiem na ten kraj, chcąc zmusić Teheran do rozpoczęcia negocjacji nad nowym porozumieniem.

W minionym miesiącu Stany Zjednoczone rozmieściły swoje okręty w Zatoce Perskiej. Była to odpowiedź na incydenty z udziałem międzynarodowych tankowców w cieśninie Ormuz. Swoje wsparcie dla USA zadeklarowali polscy przedstawiciele, którzy nie wykluczają, że Polska dołączy w razie potrzeby do misji stabilizacyjnej w Zatoce Perskiej.

Źródło: tvp.info / polskieradio24.pl

TK

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=109242 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]