Aktualizacja strony została wstrzymana

Ostre oskarżenia Iranu pod adresem USA: dostarczacie broń do naszych wrogów na Bliskim Wschodzie

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif oskarżył w poniedziałek Stany Zjednoczone o destabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Polityk zarzucił Amerykanom, że ci przekazują swoją broń do części krajów Zatoki Perskiej, co może zagrozić bezpieczeństwu regionu i świata.

W wywiadzie udzielonym telewizji Al-Jazeera Zarif podkreślił, że przez działania Amerykanów region Bliskiego Wschodu jest teraz „pudełkiem od zapałek gotowym do podpalenia”.

Szef MSZ Iranu oskarżył zarówno Stany Zjednoczone, jak i ich arabskich sojuszników o „zalewanie Bliskiego Wschodu bronią”, co powoduje, że niewiele brakuje, by wybuchł konflikt na światową skalę.

Napięcie wokół Iranu wzrosło po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały się w zeszłym roku z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, a prezydent Donald Trump zagroził atakiem na ten kraj, chcąc zmusić Teheran do rozpoczęcia negocjacji nad nowym porozumieniem.

W minionym miesiącu Stany Zjednoczone rozmieściły swoje okręty w Zatoce Perskiej. Była to odpowiedź na incydenty z udziałem międzynarodowych tankowców w cieśninie Ormuz. Swoje wsparcie dla USA zadeklarowali polscy przedstawiciele, którzy nie wykluczają, że Polska dołączy w razie potrzeby do misji stabilizacyjnej w Zatoce Perskiej.

Źródło: tvp.info / polskieradio24.pl

TK

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-08-13) | https://www.pch24.pl/ostre-oskarzenia-iranu-pod-adresem-usa--dostarczacie-bron-do-naszych-wrogow-na-bliskim-wschodzie,70136,i.html

Skip to content