Aktualizacja strony została wstrzymana

Abp Baszszar Warda: jeśli prawo w Iraku się nie zmieni, chrześcijan już tam nie będzie

Jak twierdzi arcybiskup Baszszar Warda z Irbilu w Iraku, chrześcijanie w tym rejonie „przez 1400 lat znosili z cierpliwością i wiarą prześladowania”, których przyczyną jest prawo szariatu. Jednak jeśli system prawny Iraku, który dopuszcza dyskryminację chrześcijan, nie ulegnie zmianie, to wyginięcie chrześcijan jest tam jedynie kwestią czasu.

Arcybiskup zwrócił uwagę na fakt, że przed rokiem 2003 w Iraku mieszkało 1,5 miliona chrześcijan, a obecnie ich liczba stopniała do „być może tylko 250 000”. Choć ataki Państwa Islamskiego były czymś wyjątkowym, to jednak nie przypadkiem izolowanym, jak pokazuje historia i m.in. osmańskie ludobójstwo w latach 1916-1922.

Arcybiskup Warda przypomina, że nauka Koranu nadaje chrześcijanom rangę obywateli drugiej kategorii. „Źyjemy według uznania naszych samozwańczych zwierzchników – stwierdza hierarcha – Nasze człowieczeństwo nie daje nam praw”. Podczas gdy zarówno biskupi i politycy zachodu nieustannie poruszają temat imigracji, kwestią zasadniczą jest to, czy Zachód wciąż będzie pozwalał na „niekończące się zorganizowane prześladowanie” bliskowschodnich mniejszości, będące wynikiem systemu, który „głosi nierówność i usprawiedliwia prześladowania”.

Iracki duchowny podkreśla, że nigdy chrześcijanie nie byli traktowani przez muzułmanów jako istoty, które mają taką samą ludzką godność, nawet wówczas, kiedy nie dochodziło do prześladowań. Dlatego chciałby, aby prawo irackie uległo zmianie zapewniając ochronę tej podstawowej godności wszystkim mieszkańcom.

Arcybiskup Warda zauważa, że chrześcijanie mogą być żywym przykładem przebaczenia, pokory, miłości i pokoju dla swoich muzułmańskich bliźnich, gdyż: „Przebaczamy tym, którzy nas mordują, którzy nas torturują, którzy nas gwałcą, którzy dążą do zniszczenia wszystkiego, co nas dotyczy. (…) Przebaczamy im. W imię Chrystusa im przebaczamy”.

Źródło: ChruchMilitant.com

jjf

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-08-09) | https://www.pch24.pl/abp-baszszar-warda--jesli-prawo-w-iraku-sie-nie-zmieni--chrzescijan-juz-tam-nie-bedzie,70072,i.html

Skip to content