Nowa Zelandia dekryminalizuje aborcję. Zabijanie dzieci w łonach matek „kwestią zdrowotną”

Nowozelandzcy deputowani zdecydowanie opowiedzieli się za dekryminalizacją aborcji. Projekt ustawy, który usuwa przestępstwo aborcji z kodeku karnego, właśnie przeszedł pierwsze czytanie w parlamencie.  

Projekt nie tylko dekryminalizuje haniebną procedurę zabijania dzieci poczętych, ale usuwa także wszelkie testy dla kobiet starających się o aborcję przed 20 tygodniem ciąży. Za liberalizacją prawa do zabijania dzieci w łonach matek opowiedziało się aż 94 deputowanych. Przeciwnych było zaledwie 23. Projekt trafił do komisji. Ustawa traktuje aborcję jako „kwestię zdrowotną”. Dopiero po 20. tygodniu ciąży kobiety będą musiały przejść badanie medyczne, by móc uśmiercić swoje dzieci.

Nowo mianowana liderka Partii Pracy, Jacinda Ardern ogłosiła podczas debaty wyborczej, że chce usunięcia aborcji z kodeksu karnego. Jej zdaniem, obecnie kobiety muszą się uciekać do kłamstwa, by móc dokonać aborcji. – I jeśli mówią prawdę, to formalnie, zgodnie z naszym prawem, są przestępczyniami. Nie uważam, by to była prawda. Zasadniczo się z tym nie zgadzam – przekonywała. Dodała, że „nadszedł właściwy czas, aby wreszcie umieścić godność kobiet i ich prawa w centrum dyskusji”.  

Minister sprawiedliwości Andrew Little powiedział Izbie, że szanuje poglądy polityczne, osobiste i oparte na wierze, jakie mają posłowie w całej Izbie, ale są powody, dla których należy zmienić prawo aborcyjne. – Moim zdaniem błędem jest to, że nasze obecne prawo określa decyzję, którą kobieta chce podjąć w sprawie własnego ciała i swoich wyborów reprodukcyjnych, jako przestępstwo – mówił. – Podejmowanie tej decyzji jest błędem. Kobieta musi przejść szereg testów, przez które nie musi przejść żadna inna osoba, starająca się o pomoc medyczną – stwierdził.

Posłanka Tracey Martin płakała, próbując wpłynąć na posłów. Martin współpracowała z ministrem sprawiedliwości, przygotowując projekt ustawy.

Posłanka Agnes Loheni zdecydowanie sprzeciwiła się liberalizacji aborcji, zarzucając ministrowi hipokryzje, który przedstawił aborcję jako „problem zdrowotny”. – Jak pokazują statystyki, aborcja w przeważającej mierze nie dotyczy zdrowia matki, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Chodzi o decyzję o zakończeniu życia z powodów związanych ze stylem życia. Jako społeczeństwo powinniśmy mieć odwagę to przyznać – argumentowała.

Poseł Gerry Brownlee zwracał uwagę na „wyjątkowo liberalny charakter ustawy”. Partie polityczne nie będą głosować blokowo. Posłowie wypowiedzą się „za” lub „przeciw” ustawie w dalszych czytaniach zgodnie ze swoim sumieniem.

Aborcja w Nowej Zelandii, zgodnie z kodeksem karnym z 1961 r., jest przestępstwem po 12 tygodniu ciąży. Dziecko można uśmiercić, jeśli ciąża zagraża zdrowiu i życiu matki, istnieje niebezpieczeństwo deformacji dziecka poczętego i ciąża jest wynikiem związku kazirodczego. Prawo nie przewiduje możliwości aborcji w przypadku gwałtu. Kobieta musi uzyskać zgodę dwóch lekarzy na aborcję. Uśmiercenie dziecka może nastąpić wyłącznie w szpitalu.

Źródło: mz.co.nz

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-08-09) | https://www.pch24.pl/nowa-zelandia-dekryminalizuje-aborcje--zabijanie-dzieci-w-lonach-matek-kwestia-zdrowotna,70047,i.html

Skip to content