Aktualizacja strony została wstrzymana

Organizacja amerykańskich Żydów wzywa Polskę do realizacji roszczeń finansowych

Tak zwana Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) wydała oświadczenie w którym, powołując się na poniedziałkowy list amerykańskich senatorów, ponowiła swoje roszczenia finansowe wobec Polski.

„Polska powinna uwzględnić ten donośny apel Senatu USA o sprawiedliwość dla ocalonych z Holokaustu i dla ich rodzin. Ocaleni z Holokaustu oraz inni Żydzi i nie-Żydzi zbyt długo czekali na uchwalenie przez Polskę przepisów dotyczących nieruchomości najpierw zabranych przez nazistów, a potem znacjonalizowanych przez polski reżim komunistyczny” – środowe oświadczenie World Jewish Restition Organistation cytuje portal Onet.

Odnosząc się do listu 88 amerykańskich senatorów, którzy zażądali od sekretarza stanu USA wywierania na Polskę silniejszego nacisku w sprawie realizacji roszczeń organizacji żydowskich, WJRO napisała – „Z zadowoleniem przyjęliśmy oświadczenie sekretarza Pompeo wygłoszone w lutym w Warszawie wzywające Polskę do podjęcia odpowiednich kroków w celu restytucji mienia prywatnego należącego do ofiar Holokaustu, ich rodzin i innych, którzy stracili je w czasie Holokaustu. Jego wypowiedź wyraźnie zaznaczyła, jak bardzo ta kwestia jest ważna dla USA. Polska powinna wykorzystać okazję do oddania sprawiedliwości tym, którzy tak bardzo jej nie doświadczyli”.

„Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego jest wdzięczna senatorom Baldwin i Rubio za pokierowanie działaniem i uzyskanie podpisów 88 senatorów pod listem. Pokazuje on, że Kongres Stanów Zjednoczonych głęboko troszczy się o ocalonych z Holokaustu oraz pozostaje niezachwianym w kontekście dochodzenia dla nich sprawiedliwości” – napisano na stronie internetowej WJRO. Organizacja podkreśliła, że list podpisali politycy oby głównych amerykańskich partii, w tym przewodniczący i członkowie komisji spraw zagranicznych Senatu, podkomisji do spraw Europy, a także komisji sił zbrojnych.

W poniedziałkowym liście do szefa amerykańskiej dyplomacji Mike’a Pompeo większość członków amerykańskiego Senatu wezwała go, do „podejmowania śmiałych inicjatyw, które pomogą Polsce w rozwiązaniu tego problemu tak szybko, jak to możliwe”. Jako problem określono w liście fakt, że „osoby ocalałe z Holokaustu o polskich korzeniach i ich rodziny, tak jak inni stwierdziły, że jest prawie niemożliwym odzyskanie bądź uzyskanie rekompensaty za znacjonalizowaną własność”. Jednocześnie w swoim liście senatorzy powołują się na ustawę JUST, zwaną też ustawą 447, która dotyczy mienia tych obywateli II RP narodowości żydowskiej, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej nie pozostawiając spadkobierców. To właśnie wypłat za to mienie domaga się do Polski WJRO.

wjro.org.il/onet.pl/wpolityce.pl/kresy.pl

Za: Kresy.pl (7 sierpnia 2019) | https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/organizacja-amerykanskich-zydow-wzywa-polske-do-realizacji-jej-roszczen-finansowych/ | Organizacja amerykańskich Å»ydów wzywa Polskę do realizacji jej roszczeń finansowych

Skip to content