Wytyczne Brytyjskiej Służby Zdrowia (NHS) zabraniają pracownikom szpitala modlić się za chorych

Aktualizacja: 2009-06-30 2:23 pm

Nowe wytyczne Brytyjskiej Służby Zdrowia (NHS) zabraniają pracownikom szpitala modlić się za chorych. Nowym decyzjom sprzeciwiają się organizacje walczące o prawa pacjentów.

„Wyznawcy religii mają za zadanie nauczać i nawracać innych ludzi. (…) Personel powinien wiedzieć, że takie zachowanie może być potraktowane jako nękanie i skutkować postępowaniem dyscyplinarnym” – stwierdza instrukcja NHS cytowana przez „Rzeczpospolitą”.

Reakcja brytyjskiej służby zdrowia jest efektem wydarzenia z hrabstwa Somerset. Jedna z pacjentek złożyła donos do władz tamtejszego szpitala na 45-letnią pielęgniarkę Caroline Petrie, która przejęta ciężkim stanem zdrowia kobiety, powiedziała, że się za nią pomodli. W reakcji na donos władze szpitala ostrzegły chrześcijańską pielęgniarkę, że jeżeli dalej będzie się tak zachowywać, zostanie ukarana.

Na instrukcję zareagowało Brytyjskie Towarzystwo Medyczne mówiąc, że jest poważna różnica między osobami, które chcą nawracać pacjentów, a tymi, które chcą udzielić im „duchowego wsparcia”.

-Zaoferowanie modlitwy jest miłym gestem. Większość pacjentów tak to odbiera. To jest mniej więcej tak obraźliwe jak zaproponowanie komuś pigułki na sen – powiedział, cytowany przez „Daily Telegraph”, Joyce Robins z organizacji walczącej o prawa pacjentów Patient Concern. – Możesz zawsze odmówić.

Nie wiadomo, jakie kary są przewidziane za propozycję modlitwy wyrażoną przez lekarza, pielęgniarkę czy salową.

MaRo/Rz

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Modlitwa jak pigułka na sen – można odmówić»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=10916 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]