Aktualizacja strony została wstrzymana

Szef MSZ: trwają konsultacje w sprawie udziału Polski w misji w Cieśninie Ormuz

Trwają konsultacje w sprawie ewentualnego udziału Polski w misji w Cieśninie Ormuz. Z naszego punktu widzenia jest uzasadnienie społeczności międzynarodowej, żeby podjąć tam działania stabilizacyjne – powiedział w sobotę w Radiowej szef MSZ Jedynce Czaputowicz.

Czaputowicz poinformował, że Polska skłania się do stanowiska Wielkiej Brytanii i USA w tej sprawie. – Co do szczegółów udziału Polski, to jest za wcześnie, by o tym mówić. Zobaczymy, jakie będą ustalenia. To jest pytanie też do Ministerstwa Obrony Narodowej, jakie mamy możliwości, zdolności, które mogłyby przyczynić się do umocnienia tej misji – powiedział.

Minister dodał, że aktualnie trwają konsultacje podczas których rządzący wypracują jednorodne stanowisko, w którym odpowiedzą na pytania „czy – a jeżeli tak, to w jakiej formie – Polska by mogła dołączyć do tej ważnej inicjatywy”.

Na początku lipca u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1. Zatrzymanie miało związek z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię, czemu Iran zaprzecza.

Następnie 19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła m.in. pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Na polecenie władz Iranu wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia.

W reakcji na incydent Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec.

Źródło: Polskie Radio / polsatnews.pl

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Spróbujcie, a nigdy nie zagłosuję na PiS!
observer

Po pierwsze: z Persją aktualnie: Iran Polska podpisała traktat o wieczystej przyjaźni. Po drugie: czekam na reakcję polskich żołdaków broniących „dobrego imienia polskiego żołnierza”…
Plak

Kto szuka guza, ten znajdzie.
Ryś

Znowu warszawski rząd traci okazję, żeby siedzieć cicho. Broń nas Królowo Polski przed udziałem w tej rozróbie.
Marcin

Polska nie ma z tym nic wspólnego. Jesteśmy pod żydowską okupacją.
Jacek

A może referendum czy Polacy chcą ginąć za Izrael? Idą wybory niech PiS powie jakie ma plany odnośnie działań zbrojnych w Iranie czy Syrii? Ile krwi i pieniędzy będzie nas to kosztować? Kto na tym skorzysta? Ile zapłacą żydom w ramach realizacji ustawy 447?
emk

Izrael ma wrogów dookoła siebie i chce z nimi walczyć, ale cudzymi rękami.My nie pchajmy się tam, gdzie nas nie posiali – bo Polska nie ma żadnego interesu w wojnie z Iranem. NB. Z Persją od 400 lat nie prowadziliśmy wojny, była raczej zawsze przyjaźń, na czym np. armia Andersa bardzo skorzystała!
gość

To nie oni nas wciągają, a sami się nadstawiamy i to chętnie oraz za nic, bo czy kupno gazu i amerykańskiego uzbrojenia oraz wizyta Trumpa są warte izolacji i narażania bytu jednostki i zbiorowości dla wyborczych zdjęć i słupków poparcia cizby, której wystarcza kiełbasa i piwo do egzystencji oraz rzucanie kamieniami i bicie innych od nich samych?
X/20

Chcą nas wciągnąć w wojnę?. Podobno są „polskim rządem”. A może tylko polskojęzycznym?.
Stop komunie!

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-08-03) | https://www.pch24.pl/szef-msz--trwaja-konsultacje-w-sprawie-udzialu-polski-w-misji-w-ciesninie-ormuz,69923,i.html

Skip to content