Akcja ,,Wyślij kartkę do Maćka z Torunia’’

Kilka dni temu kilkakrotnie rozmawiałem telefonicznie z rodzicami 10-letniego Maćka z Torunia. Przeciwko nim toczy się obecnie haniebny proces sądowy o ograniczenie praw rodzicielskich. Przyczyną było kuriozalne oskarżenie ze strony dyrekcji szkoły nr 10 w Toruniu, która postawiła polskiemu uczniowi zarzut nacjonalizmu, a jego rodzicom wychowania dziecka w duchu prawdy historycznej i patriotyzmu.

Czym zawinił Maciek? Otóż zwrócił uwagę ukraińskiemu koledze, że nie powinien wychwalać Stepana Bandery. Konflikt eskalował do takiego stopnia, że między chłopcami doszło do poważnej bójki poza terenem szkoły. Placówka ta, która wcześniej wyraźnie brała stronę Ukraińca, w marcu br. zwróciła się do sądu. Obecnie toczy się postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej wobec rodziców „Maćka” – grozi im nałożenie kuratora.

Jest rzeczą absolutnie niedopuszczalną, że w państwowej placówce oświatowej dochodzi do negacji postaw patriotycznych, niszczenia przez szkołę właściwego systemu wartości u dziecka oraz podważania konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Karygodnym jest zachowanie dyrekcji wobec ucznia pochodzącego z rodziny ofiar ludobójstwa, polegające na deklaratywnym przypisywaniu mu nagannych postaw nacjonalistycznych, a także brak wrażliwości i zrozumienia dziedziczonej traumy, przy jednoczesnym, bezkrytycznym tolerowaniu opinii jego kolegi o bohaterstwie ukraińskich zbrodniarzy z OUN – UPA, SS Galizien i innych ukraińskich formacji zagłady w służbie III Rzeszy, sprawców tego ludobójstwa. Można się spodziewać, że takie postępowanie będzie miało destruktywny wpływ na całą społeczność tej szkoły, a w krótkim czasie może się również przenieść na inne placówki oświatowe w Toruniu, jeśli te wezmą przykład z postępowania dyrekcji tej szkoły.

 Bannery poparcia dla Maćka na ogrodzeniu szkoły numer 10 w Toruniu


Dlatego też po wielu rozmowach przeprowadzonych z rodzicami Maćka z Torunia, którego bohaterska postawa wykluczyła kompromis ze złem, postanowiłem zainicjować akcję pod nazwą:

,,WYŚLIJ KARTKĘ DO MAĆKA Z TORUNIA’’

Każda kartka wysłana do Maćka będzie dla niego wsparciem w ciężkiej próbie, której zostali poddani on i jego rodzice.

Zwracam się do wszystkich z wielką prośbą o wysyłanie na adres kancelarii prawnej ,,Ordo Iuris’’ w Warszawie, kartek pocztowych z dopiskiem ,,Kartka dla Maćka z Torunia’’. Okażmy nasze poparcie dla odważnej postawy małego, polskiego bohatera.

Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej
Ordo Iuris
ul. Zielna 39
00-108 Warszawa

Jacek i Lidia Boki – Elbląg 24 lipiec 2019 r.

Za: Kresy we krwi (24 lipca 2019) | http://kresywekrwi.blogspot.com/2019/07/akcja-wyslij-kartke-do-macka-z-torunia.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content