Ujawniono komunistyczną przeszłość prezes Trybunału Konstytucyjnego. Julia Przyłębska nie chwaliła się wysokim stanowiskiem w przybudówce PZPR

Aktualizacja: 2019-07-2 11:42 am

PiS obiecywał „dobrą zmianę” i dekomunizację. Stąd twarzą tzw. reformy sądownictwa został Stanisław Piotrowicz, komunistyczny prokurator skazujący opozycjonistów w PRL, zaś szefem Rady Mediów Narodowych został Krzysztof Czabański, niegdyś członek PZPR. Do niemałej listy komuchów dołącza obecna prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jak się okazuje, należała do działającego w PRL Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. W oficjalnym życiorysie zaś chwali się jedynie przynależnością do NZS.

Przyłębska w oficjalnym życiorysie nie przyznaje się do przynależności do SZSP, która była przybudówką PZPR przy uczelni. Wstąpiła do SZSP już na pierwszym roku studiów, wówczas jeszcze jako Julia Źmudzińska.

Z dokumentów paszportowych składanych podczas studiów kilkukrotnie wpisywała, że działa w Radzie Wydziałowej SZSP na wydziale Prawa i Administracji poznańskiego uniwersytetu. Tego samego, który ukończył jej ojciec, Wolfgang Źmudziński, nestor polskich notariuszy oraz wieloletni członek PZPR.

W 1982 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów – czytamy w oficjalnym życiorysie Przyłębskiej.

Mąż Przyłębskiej, Andrzej również działał w komunistycznych stowarzyszeniu. Był członkiem Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Z dokumentów IPN wynika, że deklarował się jako ateista i zwolennik marksizmu. SB zarejestrowało go również jako tajnego współpracownika o pseudonimie „Wolfgang”.

Źródło: onet.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=108669 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]