Archidiecezja Łódzka: ksiądz przyjął ponowny chrzest u protestantów – zaciągnął ekskomunikę

Ksiądz Michał Misiak z archidiecezji łódzkiej zaciągnął na siebie karę ekskomuniki z mocy samego prawa (latae sententiae). Przyczyną było przyjęcie chrztu z wody u protestantów – co zdumiewa tym bardziej, że ksiądz był już przecież ochrzczony. O zaciągnięciu ekskomuniki poinformowała Kuria Metropolitalna Łódzka.

Podlegający tej karze nie może sprawować Mszy ani sakramentów. Nie wolno mu też pełnić kościelnych funkcji i urzędów ani przyjmować sakramentów. Duchowny nie może też nosić stroju duchownego ani liturgicznego. O ekskomunice poinformował Kanclerz Kurii ksiądz prałat Zbigniew Tracz 18 czerwca.

Ekskomunika wynika z kanonu 1364 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zgodnie z nim „1. Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2; duchowny może być ponadto ukarany karami, o których w kan. 1336, § 1, n. 1,2 i 3”. Ekskomunika latae sententiae oznacza, że człowiek zaciąga karę przez sam swój czyn. Kościół jedynie orzekł, że taka sytuacja miała właśnie miejsce.

Michał Misiak praktykował niekonwencjonalne metody duszpasterskie. Pracował między innymi w Łodzi i Pabianicach z osobami w trudnej sytuacji społecznej.

Pamiętając, że celem kar kościelnych, w tym ekskomuniki jest skłonienie do nawrócenia, zachęcamy do modlitwy.

Źródła: misyjne.pl / archidiecezja.lodz.pl / Kodeks Prawa Kanonicznego / pch24.pl

mjend

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Kolejna sprawa to kursy Alpha pochodzące od protestantów, coraz bardziej obecne w naszych kościołach. Byłem na jednym spotkaniu, później natrafiłem na wypowiedź kardynała Burke i więcej tam już się nie pojawiłem. Ponieważ my niczego od protestantów nie możemy się nauczyć. Oni odeszli od naszej wiary wypowiadając posłuszeństwo papieżowi. Idąc dalej tym tropem – część grup odnowy w Duchu odeszła do protestantów. Przypadek? Wniosek jest taki, że jak słyszę protestanci uciekam, jak słyszę upadki w Duchu, dar języków itd. zaczynam być ostrożny. Źyjemy w czasach gdzie pozornie nie wiadomo jak odróżnić dobro od zła, tego kto mówi prawdę od tego co kłamie. Dlatego w tych czasach zamętu polecam czytanie Pisma Świętego, tam są wszystkie odpowiedzi, tam jest cała Prawda, której nie można zafałszować, tego też uczę swojego syna. Pozdrawiam, z Bogiem.
Michał

Kolejny owoc Odnowy w Duchu „swietym”. Woza klerykow po chayrzmatykach, heretykach itp. Nie pozwola im tylko na Msze Sw, poboznie i godziwie sprawowana, czyli tzw. Trydencka. Ucza jak sie donrze lansowac i bawic, pokory nie ucza, bisnesmeni, blazny i showmani… wina lodzkiego seminarium, po owocach poznajemy!
Trad

@Anna Zgadzam sie z Pania w 100%. To sa wlasnie owoce slynnego o. Reclawa i calej tej pseudocharyzmatycznej nawalnicy, ktora przetacza sie ostatnio przez Polske. Dla mnie to nie zaden Duch Sw., a wywolywanie jakis „duchow” przez persony rodzime takie jak Marcin Zielinski, Witek Wilk, Karol Sobczyk, wspolno Metanoja, Armia dzieci, Glos Pana, Mocni w Duchu i wieeele innych, ktorzy dzialaja pod patronatem abp. Rysia oraz importowanych kaznodziejow takich jak o. Antonello Caddedu, Randy Clark, Mary Healy, Maria Vadia. Polapali sie, ze Polska to ostatni bastion katolicyzmu. Wiedza, ze jawny atak napotkalby zdecydowany opor, wiec sprytem rozsadzaja Kosciol polski od srodka. Licze, ze portale takie jak Pch24 zajma sie na powaznie calym tym sakrobiznesem i uzielonoswiatkowianiem naszego polskiego kosciola.
Krakowianka

Trzeba modlitwy w intencji tego księdza, nie umiem sobie wyobrazić czym mógł się zachwycić w protestantyzmie. Przecież on jako ksiądz wie najlepiej co odrzucił: sakramenty,Najukochańszą Matkę Bożą, świętych, a przede wszystkim Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie!!! On jako kapłan codziennie tulił w swoich dłoniach Boga!!! swojego i naszego Zbawiciela!!! Módlmy się o nawrócenie dla tego księdza…
Renia

o. Recław, łódzki jezuita dawny proboszcz ks Misiaka ubolewa nad ekskomunikowanym księdzem. Zapytuje ” co się stało z księdzem Misiakiem” Jak to się stało? Odszedł, pokochał protestanckie herezje. To jest wpływ pentekostalizacji katolicyzmu. Tych wygłupów z flagami, tańcami i głupstwami po kościołach! Bawcie się dalej, promujcie chorych ” charyzmatyków” wszelkiej maści duchaczy.Odchodźcie od Sakramentów na rzecz upadków, zaśnięć i innych głupstw
Anna

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-06-21) | https://www.pch24.pl/archidiecezja-lodzka--ksiadz-przyjal-ponowny-chrzest-u-protestantow---zaciagnal-ekskomunike,69076,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content