Aktualizacja strony została wstrzymana

Zdesperowana Unia Europejska chce zastąpić Wielką Brytanię Albanią i Macedonią Północną

Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, wezwał kraje członkowskie do rozpoczęcia rozmów z Albanią i Macedonią Północną w sprawie ich przystąpienia do wspólnoty. Taki ruch miałby rzekomo zrekompensować wyjście Wielkiej Brytanii z UE.

Donald Tusk wyraził swoją wiarę w to, że Albania i Macedonia Północna ostatecznie przystąpią do UE. Przewodniczący Rady Europejskiej obawia się jednak, że decyzja może zostać opóźniona przez państwa członkowskie, które sceptycznie podchodzą do powiększenia wspólnoty.

Tusk sądzi, że wiele wpływowych europejskich stolic zawetuje rozmowy z dwoma bałkańskimi krajami. Przewodniczący jest już po spotkaniu z prezydentem Macedonii Północnej, Stewem Pendarowskim.

Tusk uważa, że powiększenie Unii Europejskiej o dwóch nowych członków mogłoby w pewnym stopniu zrekompensować odejście Wielkiej Brytanii, lecz nie wszyscy podzielają jego teorię. Kilka państw, wśród których znalazły się Niemcy, Dania i Holandia, nie wyraziło jeszcze publicznego poparcia dla rozmów z Albanią i Macedonią Północną.

Kraje członkowskie są w szczególności zaniepokojone problemem Albanii z przestępczością i wewnętrznymi napięciami politycznymi w sporze z sąsiadami – Kosowem i Serbią. Oczywiście jest to jedynie wersja oficjalna, ponieważ w kuluarach mówi się o tym, że państwa nie są chętne do dzielenia się funduszami unijnymi z dwoma nowymi „nieproszonymi gośćmi”.

Holenderski parlament w tym tygodniu zagłosował przeciwko rozpoczęciu rozmów z Albanią, powołując się na obawy związane z korupcją i przestępczością. Prezydent tego kraju, Edi Rama, uważa jednak, że nadszedł już czas, by Europa uznała zasługi Albanii i dała jej zielone światło na dołączenie do Unii.

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, spotkał się niedawno z prezydentem Albanii [przy wódce? – admin] i zapewnił go, że Tirana ma jego pełne poparcie. Juncker powiedział w rozmowie z mediami, że „liczy na rozpoczęcie negocjacji z bałkańskimi krajami już niebawem”.

[A może by tak dołączyć do Unii Bzimbabwe i Furkina Baso? – admin]

https://zmianynaziemi.pl

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2019-06-15)

 


 

Skip to content