Szczecin: Konfederacja zbiera podpisy pod zmianą nazwy placu im. Adamowicza

Aktualizacja: 2019-06-12 9:25 pm

Trwająca budowa na placu w Szczecinie, gdzie niegdyś znajdował się Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, zakończyć się ma do 30. czerwca. Plac uzyskał imię nieżyjącego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Decyzji tej sprzeciwiają się działacze Konfederacji, którzy zaproponowali obranie innej nazwy.

Za nazwaniem tegoż placu imieniem Pawła Adamowicza optowało 16 szczecińskich radnych z Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych. 7 radnych z PiS nie wzięło udziału w głosowaniu, jedynie 2 zgłosiło sprzeciw.

Nikt nie konsultował z mieszkańcami, czy popierają tę decyzję. Wielu podchodzi do tej kwestii krytycznie. Między innymi działacze Solidarności i środowisk naukowych wyrazili swoje niezadowolenie.

Przedstawiciele Konfederacji wyszli z inicjatywą zmiany nazwy na Plac Pogoni Szczecin. Ich zdaniem będzie jednocząca dla wszystkich mieszkańców, przywodzi pozytywne skojarzenia. Byłoby to idealne miejsce na świętowanie np. mistrzostwa w Ekstraklasie.

Aby móc złożyć projekt w biurze, potrzeba 300 podpisów mieszkańców. Konfederacja liczy na znacznie większe poparcie w tej kwestii. Uchwałę złożyć chcą jeszcze przed zakończeniem prac na placu.

Decyzja o nazwaniu tego placu im. Pawła Adamowicza wzbudziła wiele kontrowersji. Nie chodzi nawet o zarzuty prokuratorskie, które ciążyły nad byłym prezydentem Gdańska. Chodzi o to, że nie miał on żadnych związków ze Szczecinem. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość chciało utworzenia pomnika albo nazwy ulicy im. Lecha Kaczyńskiego to Platforma Obywatelska mówiła, że nie ma tutaj związków ze Szczecinem, a teraz to nie przeszkadzało – mówił Marcel Duda z Partii Korwin.

Na Facebooku powstało wydarzenie  tej akcji.

Źródła: gs24.pl wszczecinie.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=108417 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]