Kard. Müller: nie zgadzasz się z doktryną Kościoła? Nie możesz przyjmować Komunii Świętej

Aktualizacja: 2019-06-6 10:07 am

W rozmowie z Life Site News były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller prostował błędy w nauczaniu innych hierarchów Kościoła. Odniósł się między innymi do coraz bardziej popularnego m.in. w Niemczech przekonania, iż protestanci mogą przystępować do Komunii Świętej.

Kard. Müller odniósł się w rozmowie Johnem-Henry Westenem między innymi do „Manifestu wiary”, który opublikował kilka tygodni temu. Przypominał w nim o podstawowych prawdach, w które wierzą katolicy, jak nierozerwalność małżeństwa czy drogę do zbawienia poprzez sakramenty. Podkreślił w nim, że stanowi on odpowiedź na „rozszerzające się zamieszanie w nauczaniu Kościoła”.  

W rozmowie z Westenem zwrócił uwagę, iż biskupi jako następcy apostołów, mogą doradzać papieżowi, ponieważ „nie jest on dyktatorem”. Odwołał się przy tym do wspólnoty początków Kościoła i sporu św. Pawła ze św. Piotrem. Nie miał on charakteru wrogości, podkreślił hierarcha. Określanie kard. Müllera przez postępowe media mianem „wroga papieża Franciszka” hierarcha wyśmiał, nazywając „głupim”.

John Henry-Westen poprosił kard. Müllera by ten rozjaśnił nieoczywiste kwestie w nauczaniu Kościoła w ostatnich latach. Zapytał m.in. o antykoncepcję. Przypomniał, że w 2016 roku ks. Federico Lombardi, ówczesny rzecznik papieża Franciszka, poinformował, iż użycie antykoncepcji w niektórych przypadkach może „podlegać rozważeniu sumienia”. Wypowiedź ta odnosiła się do sytuacji Konga i istniejącego tam wówczas zagrożenia wirusem Zika.

– Kościół mówi, że małżeństwo powinno być otwarte na życie i w świetle nauczania Kościoła używanie antykoncepcji jest nieakceptowalne – powiedział kard. Müller, odwołując się m.in. do nauczania Pawła VI czy św. Jana Pawła II.

Protestanci nie mogą przyjmować Komunii

Kard. Müller podczas rozmowy z Westenem odniósł się również do kwestii przyjmowania Komunii Świętej przez protestantów, która to podnoszona jest przez część niemieckiego episkopatu. – Jeśli chrześcijanin nie zgadza się z częścią doktryny Kościoła Katolickiego, dlaczego on ma przyjmować Komunię Świętą? Jeśli zaprzeczasz transsubstancjacji, temu, że podczas Mszy Świętej dokonuje się ofiara Chrystusa, jeśli zaprzeczasz sukcesji apostolskiej, to jak możesz przyjmować Komunię Świętą? – pytał retorycznie były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Kardynał Müller skomentował również zjawisko odcinania się od religii władz wielu krajów Zachodu. Uznał, że za deklaracjami odrzucenia religii w państwie w imię braku wykluczania niewierzących, kryje się poparcie na przykład dla ideologii gender. – My katolicy szanujemy wolność tych, którzy się z nami nie zgadzają, ale oni powinni również szanować wolność naszą – powiedział hierarcha.  

Wywiad z kard. Müller został przeprowadzona dla programu „The John-Henry Westen Show”, emitowanego na portalu Life Site News.

Źródło: Life Site News

ged

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=108258 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]