Aktualizacja strony została wstrzymana

Kalifornia: władze stanu chcą zlikwidować tajemnicę spowiedzi

Świeckie władze w Kalifornii przypuszczają ostry atak na spowiedź. W Senacie przytłaczająca większością głosów przeszła ustawa, która nakazuje katolickim kapłanom przymusowe „zlikwidowanie tajemnicy spowiedzi”.

Nie pomogły protesty ani wskazywanie na zagwarantowaną w amerykańskiej konstytucji zasadę wolności religii i sumienia. Władze stanu Kalifornia zdecydowały, że księża katoliccy będą mieć w świetle prawa obowiązek łamania tajemnicy spowiedzi. Stanowy Senat przegłosował odpowiednią ustawę, znaną jako ustawa 360, przytłaczającą większością głosów. Spośród 32 polityków tylko dwóch stanęło w obronie Kościoła, 30 było za atakiem na spowiedź.

Teraz ustawą musi zająć się Zgromadzenie Stanowe (State Assembly), niższa izba kalifornijskiego parlamentu. Jeżeli zaakceptuje nowe prawo (a według komentatorów tak właśnie będzie), to księża katoliccy będą prawnie zobowiązani do ujawniania organom ścigania informacji o nadużyciach seksualnych, które uzyskali od grzesznika podczas spowiedzi.

Jestem głęboko rozczarowany dzisiejszym głosowaniem senatu nad ustawą 360 – powiedział arcybiskup Los Angeles, José H. Gomez. – Mam ciągle nadzieję, że możemy wzmocnić prawa o zgłaszaniu [przestępstw] celem ochrony bezpieczeństwa dzieci, jednocześnie szanując świętość spowiedzi – dodał hierarcha.

Księża katoliccy – tak jak wszyscy inni obywatele Kalifornii – są tak czy inaczej zobowiązani do informowania organów ścigania o przypadkach nadużyć seksualnych, o których wiedzą lub które podejrzewają. Jak dotąd państwo szanowało jednak tajemnicę spowiedzi. Ustawa 360 oznacza położenie kresu tej zdrowej polityce. Choć prawo i tak zostało nieco złagodzone pod wpływem katolickiej krytyki, wciąż pozostaje całkowicie nieakceptowalne dla Kościoła.

W efekcie po prostu nie będzie przestrzegane, zapowiada Bill Donohue, przewodniczący Ligi Katolickiej ds. Praw Religijnych i Obywatelskich. Jak powiedział amerykańskim mediom,  „żaden ksiądz nie będzie respektował [ustawy] i nie pogwałci świętości spowiedzi”. – Co więcej, od katolików nie wymaga się przestrzegania niesprawiedliwych praw – a to jest właśnie ewidentny przykład takiego prawa – dodał. 

Źródła: cna.com, catholicleague.org

Pach

 


 

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-05-30) | https://www.pch24.pl/kalifornia--wladze-stanu-chca-zlikwidowac-tajemnice-spowiedzi,68613,i.html

Skip to content