Archidiecezja Detroit: niedzielne imprezy sportowe odciągają od święcenia Dnia Pańskiego

W niedziele nie będzie wydarzeń sportowych w szkołach katolickich – taką decyzję podjął arcybiskup Detroit w Stanach Zjednoczonych. Zarządzenie jest odpowiedzią na skargi rodziców, którym nie odpowiada rozbijanie rodziny pomiędzy różne mecze oraz zmagania z próbami „wciśnięcia” niedzielnej Mszy pomiędzy liczne aktywności sportowe. 

„Zarządzenie jest efektem modlitewnej konsultacji z kapłanami w Detroit i w zgodzie z wezwaniem Ducha Świętego, jakie Kościół usłyszał na diecezjalnym synodzie w 2016 roku” – czytamy w rozporządzeniu abp. Allena Vignerona. Oznacza to, że programy sportowe w szkołach katolickich, na wszystkich poziomach nauczania, nie mogą być realizowane w Dzień Pański.

Decyzja arcybiskupa natychmiast spotkała się krytyką w lokalnej prasie. Jeden z nagłówków gazety „Detroit Free Press” stwierdza, że archidiecezja wypowiedziała sportowi wojnę. „Z całym szacunkiem: to idiotyczne” – napisał redaktor.

Jeden z księży pracujących w niższym seminarium wyjaśnia jednak, że nie jest to wypowiadanie wojny, ale wyjście na przeciw rodzinom, w których dzieci co niedzielę muszą być na różnych meczach w różnych częściach miasta. Przy okazji zwraca on uwagę na ogólny spadek pobożności w kontekście przykazania: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-28)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Jedna z nielicznych, budujących informacji ostatnimi czasy, kiedy władze kościelne – w tym przypadku lokalne – wypowiedziały się w duchu katolickiej odpowiedzialności. Dotychczas hierarchia amerykańska jedyne co potrafiła to wydawanie komunikatów wzywających do „ochrony imigrantów” czy wspieranie horrendalnej Obama Care.

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content