Tajne spotkanie delegacji izraelskiej z przedstawicielami rządu PiS w ośrodku ABW? Konfederacja składa interpelację

Aktualizacja: 2019-05-24 11:48 am

Konfederacja pyta, czy delegacja z Izraela jednak spotkała się potajemnie z przedstawicielami rządu PiS, rzekomo ws. roszczeń środowisk żydowskich, w ośrodku ABW i składa interpelację w tej sprawie.

W piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie klubu Konfederacja Robert Winnicki i Jakub Kulesza poinformowali, że składają interpelację do rządu ws. rzekomego spotkania strony rządowej z delegacją izraelską, do którego miało dojść 12 maja br. w ośrodku Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Emowie.

– Podczas tego spotkania dyskutowano ze stroną izraelską, a uczestnikami byli prominentni przedstawiciele rządu – powiedział lider Ruchu Narodowego.

Winnicki, powołując się na uzyskane informacje powiedział, że w rozmowach tych mieli brać udział wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS), wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS), wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, sekretarz premiera Mateusza Morawieckiego Andrzej Pawluszek, jak również Jonny Daniels, mieszkający w Polsce Izraelczyk z brytyjskim paszportem, szef Fundacji From The Depths.

Poseł Winnicki poinformował, że kieruje w tej sprawie interpelację do premiera Morawieckiego, szefa MSZ i ministra-koordynatora służb specjalnych. Zaznaczył, że jeśli do takiego spotkania rzeczywiście doszło, to podważa to wiarygodność polskiego rządu, który wcześniej twierdził, że spotkanie z delegacją z Izraela zostało odwołane. W interpelacji pyta o szereg kwestii.

– Po pierwsze, czy delegacja izraelska faktycznie, pomimo ogłoszenia odwołania [wizyty], przyleciała do Polski. Po drugie, czy doszło do spotkania z przedstawicielami polskiego rządu. Po trzecie, jeśli doszło, to dlaczego komunikat MSZ i rządu mówiły co innego – mówił lider Ruchu Narodowego.

Winnicki pyta też, czy faktycznie doszło do spotkania w ośrodku ABW w Emowie, jaka była agenda tych rozmów, które tam miały się odbywać i czy podnoszono tam kwestię roszczeń żydowskich ze strony obywateli USA, Izraela czy innych państw i jakie było w tej sprawie polskie stanowisko. Zadaje też pytania o skład delegacji izraelskiej, jakie są dalsze kroki i harmonogram takich spotkań. – Czy rząd zamierza przestawić kompleksową informację polskim obywatelom z tych rozmów? – pytał.

– Jeśli okazałoby się to prawdą, a informacje, które uzyskałem, wydają się wielce prawdopodobne, to by oznaczało, że rząd PiS prowadzi tajne negocjacje, utajnione przed polskimi obywatelami, z rządem Izraela; że one cały czas się toczą, na wysokim szczeblu – zaznaczył . Chciałby też wiedzieć, co w składzie delegacji polskiego rządu robił Jonny Daniels.

– To dotyczy bezpieczeństwa państwa polskiego – podkreślił Winnicki. – Konfederacja podkreśla: ani złotówki na żydowskie roszczenia majątkowe! Źadne negocjacje w tej sprawie nie powinny się toczyć. Polski rząd powinien jasno i twardo komunikować, że nie będzie prowadził na ten temat rozmów, bo są to roszczenia bezzasadne.

Poseł Kulesza, wiceprezes partii KORWiN powiedział, że pewne jest, iż „kiedy dochodzi do tajnych spotkań przedstawicieli rządu Benjamina Netanjahu a przedstawicielami rządu Mateusza Morawieckiego, to interes Polski zostaje sprzedany”. Przypomniał, że gdy ostatni raz prowadzono tego rodzaju tajne rozmowy, politycy PiS wycofali się z nowelizacji ustawy o IPN. – Teraz nie chodzi już o honor, tu chodzi o nasz majątek: 300 mld dolarów, w przeliczeniu 120 tys. zł na każdą polską rodzinę. Nas na to nie stać, żadne rozmowy nie powinny być prowadzone – powiedział Kulesza. Jego zdaniem prowadzenie takich rozmów w sposób tajnych jest działaniem przeciwko Polakom i polskiemu interesowi.

– Domagamy się ze strony PiS jasnej deklaracji, ustawy lub uchwały, do jak najszybszego rozpoczęcia procedowania np. projektu autorstwa red. Stanisława Michalkiewicza i zabezpieczenia interesu Polski i zakończenia wszelkich rozmów z Izraelem ws. roszczeń – zaznaczył.

Przypomnijmy, że 12 maja w polskich i izraelskich mediach pojawiły się doniesienia o zaplanowanej na poniedziałek 13 maja wizycie delegacji izraelskiego ministerstwa ds. równości społecznej z dyrektorem generalnym Avi-Cohenem Scalą na czele. Media twierdziły, że izraelska delegacja ma odbyć szereg spotkań z przedstawicielami polskiego rządu w sprawie uzyskania płatności za mienie obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zginęli podczas Holokaustu i nie pozostawili spadkobierców. W Polsce jako pierwszy o wizycie informował dziennikarz tygodnika „Do Rzeczy” oraz portalu Wirtualna Polska, Marcin Makowski.

Początkowo redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz usiłował przedstawiać informację o przyjeździe izraelskiej delegacji jako fałszywą pogłoskę, jednak w nocy swój komunikat opublikowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym poinformowało, że „strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników”. Jednak Makowski twierdzi, że przedstawiciele Izraela i tak przylecieli do Warszawy. Napisał też, że Izraelczycy próbowali przechytrzyć polską dyplomację:

„Zmiana agendy delegacji izraelskiej na restytucję miała być trzymana w tajemnicy, a dopiero wieczorem zakomunikowana izraelskim mediom, tak, aby Polska nie mogła jej odwołać”.

Facebook.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (24 maja 2019)

 


 

PiS ukrywa prawdę przed Polakami. Rząd potajemnie spotkał się z izraelską delegacją. „W spotkaniu uczestniczył Jonny Daniels.” Konfederacja składa interpelację w tej sprawie [VIDEO]

Podczas konferencji prasowej przedstawicieli Konfederacji Korwin Braun Narodowcy Robert Winnicki zapowiedział złożenie interpelacji. Pojawiły się bowiem doniesienia, że mimo oficjalnych informacji o odwołaniu wizyty strony izraelskiej w Polsce, żydowska delegacja przybyła jednak do Polski potajemnie. W spotkaniu, oprócz polityków PiS miał uczestniczyć także Jonny Daniels.

12 maja pojawiła się informacja, że delegacja izraelska zmierza do Polski, ma przylecieć 13 do Polski, żeby rozmawiać o kwestii roszczeń majątkowych środowisk żydowskich. MSZ natychmiast wydał komunikat, że ze względu na to, że zmieniony został charakter tej delegacji wizyta Izraelczyków została odwołana – mówił szef Ruchu Narodowego.

13 maja wieczorem pojawiły się informacje, że delegacja jednak przyleciała do Warszawy, że odbyło się spotkanie – dodał.

Winnicki powiedział, że mimo braku komentarzy ze strony rządowej, uzyskał informacje, że „rzeczywiście odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu ze stroną Izraelską, co po pierwsze stawia pod znakiem zapytania wiarygodność informacji podawanych przez MSZ i przez władze Polski”.

Według uzyskanych przeze mnie informacji doszło do spotkania w ośrodku ABW w Emowie i podczas tego spotkania dyskutowano ze stroną izraelską. A uczestnikami tej dyskusji byli prominentni przedstawiciele rządu, mianowicie mowa o panu ministrze Jarosławie Sellinie, panu senatorze Bielanie, panu Andrzeju Pawluszku – doradcy premiera Morawieckiego, panu ministrze Piotrze Wawrzyku z MSZ, również o panu Jonnym Danielsie – mówił Robert Winnicki.

Jak podkreślił jeden z liderów Konfederacji, w sferze publicznej nie było żadnych potwierdzeń tych informacji. Z tego powodu dzisiaj w imieniu Konfederacji składa interpelacje do wymienionych ministrów oraz do premiera z pytaniami:

„1. Czy delegacja izraelska faktycznie, pomimo ogłoszenia jej odwołania przyleciała do Polski?

2. Czy doszło do spotkania z przedstawicielami polskiego rządu?

3. Jeśli doszło, dlaczego komunikat MSZ-u i komunikaty rządu mówiły o tym, że do takich spotkań nie doszło?

4. Jeśli doszło, czy rzeczywiście potwierdzone są informacje, że doszło do spotkania w ośrodku ABW w Emowie?

5. Jaki był temat, jaka była agenda tych rozmów, które miały się odbywać w tym ośrodku ABW?

6. Czy w tej agendzie była kwestia roszczeń majątkowych środowisk żydowskich, czy to obywateli Stanów Zjednoczonych, czy to obywateli Izraela, czy jakichkolwiek innych państw?

7. Jakie było stanowisko strony polskiej w tej sprawie?

8. Jaki był skład delegacji izraelskiej, która pojawiła się w Polsce?

9. Jakie są dalsze kroki i dalszy harmonogram takich spotkań?

10. Czy rząd zamierza przedstawić w tej sprawie kompleksową informację dla polskich obywateli?”.

Jeśli rzeczywiście okazałoby się to prawdą, a informacje, które uzyskałem, wydają się wielce prawdopodobne, to by oznaczało, że tak naprawdę rząd PiS-u prowadzi tajne negocjacje, utajnione i wręcz zakłamywane przed polskimi obywatelami z rządem Izraela – podkreślił Winnicki.

Zadaję również pytanie, co w składzie tej delegacji ze strony polskiego rządu robił m.in. pan Johnny Daniels, w jakim był charakterze, którą on stronę reprezentuje – dodał.

To są bardzo ważne, istotne pytania, które Konfederacja dzisiaj zadaje, ponieważ one dotyczą bezpieczeństwa państwa polskiego. One dotyczą bezpieczeństwa rozumianego tradycyjnie, ale i bezpieczeństwa majątkowego państwa polskiego – mówił.

Konfederacja jeszcze raz podkreśla: ani złotówki na żydowskie roszczenia majątkowe, żadne negocjacje w tej sprawie – i powinno być to komunikowane publicznie – nie mogą się toczyć. Ani z rządem USA, ani z rządem Izraela, ani z jakimkolwiek innym rządem – skwitował.

Przypomniano także ujawnioną przez Stanisława Michalkiewicza tajną notatkę MSZ ze spotkania polskiego ambasadora Jacka Chodorowicza, pełnomocnika ministra spraw zagraniczych RP z Thomasem K. Yazdgerdim, specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA i przewodniczącym delegacji USA w IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance). Była w niej mowa o oczekiwaniach strony amerykańskiej odnośnie do zakulisowych negocjacji polskiego rządu ze stroną izraelską. […]

Źródła: Facebook/nczas.com

Za: Najwyższy Czas! ()

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=108068 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]