Aktualizacja strony została wstrzymana

Trump wrabiany w wojnę z Iranem – dr Paul Craig Roberts

Trump zaprzepaścił szansę bycia dobrym prezydentem poprzez głupie dokonane przez niego mianowania. W tej chwili jego doradca bezpieczeństwa John Bolton i Izrael ustawiają go na wojnę z Iranem.

Posługując się tego samego rodzaju kłamstwami jak w przypadku Iraku, Libii, Syrii i Wenezueli, Bolton oskarżył Iran o „niepokojące i eskalujące przejawy” nadchodzącego irańskiego ataku na amerykańskie siły na Bliskim Wschodzie. Źeby bronić się przed atakiem, Bolton rozkazał wysłanie do regionu baterie rakiet Patriot, grupę uderzeniową lotniskowców, i bombową siłę uderzeniową.

Nawet izraelski dziennik Haaretz zauważył / pointed out  że Boltonowi nie udało się znaleźć „niepokojących i eskalujących” działań Iranu. Nikt inny nie widział żadnego ich przejawu.

Powodem rakiet Patriot nie jest powstrzymanie Iranu od ataku, a żeby zapobiec udanej reakcji Iranu na atak na Iran.

Prawdopodobna sytuacja jest taka: umowa między waszyngtońskimi syjo-neokonami i Netanyahu jest taka, że albo Izrael zaatakuje amerykański okręt czy cokolwiek wybierze, i za to obwini się Iran, zmuszając w ten sposób Trumpa do „obrony Ameryki” i odwetu, albo Izrael w amerykańskim przebraniu zaatakuje Iran prowokując tym reakcję Iranu.

Iran już znajduje się na celowniku zbytnio prowokowany przez Waszyngton wycofujący się z irańskiego porozumienia nuklearnego, ponownie narzucając sankcje, i nieustannie oskarżając go, jak Waszyngton zrobił przeciwko Rosji, Syrii, Irakowi, Libii, Wenezueli i Jemenowi. Nie trzeba by więcej żeby uruchomić irańskie emocje.

Trump jest wyraźnie wrabiany. Jeśli Bolton i Netanyahu chcą wojny Ameryki z Iranem, to ich sprawa.

I oni naprawdę chcą amerykańskiej wojny z Iranem. Iran i Syria popierają Hezbollah, i Hezbollah zapobiega aneksji płd Libanu, której Izrael próbował dwukrotnie tylko z takim skutkiem, że Hezbollah szybko ją pokonał, i pokazał, że jego armia jest dobra tylko w zabijaniu bezbronnych kobiet i dzieci w Gazie. Dlatego usunięcie wsparcia dla Hezbollah jest wysoko na liście priorytetów Izraela i jego neokońskich sojuszników w Waszyngtonie.

Neokoni mają dodatkowy powód wywołania chaosu w Iranie. Jeśli Bolton może wyprodukować sytuację w Iranie taką jak Ameryka wywołała w Libii, Iraku i Syrii, to dostarczeni przez Amerykę dżihadyści będą mogli wejść na muzułmańskie prowincje w Federacji Rosyjskiej, jako kara za niezależne stanowisko Rosji w sprawach światowych.

Stawka dla Rosji jest wyższa w Iranie niż w Syrii. Rosja może odsunąć się tylko ogromnym kosztem dla siebie.

Chiny też mają tu interes. Dopóki rosyjski rurociąg energii nie będzie dokończony, Chiny potrzebują irańskiej ropy. Zakłócenie Iranu poprzez chaos jest sposobem duszenia Chin poprzez zmniejszenie do nich dostaw energii.

Przygotowywana dla Trumpa przez Boltona i Netanyahu wojna prawdopodobnie będzie dużo większa niż myślą.

Paul Craig Roberts – 13.05.2019 – Trump Is Being Set Up for War With Iran

Tłum. Ola Gordon

Źródło: PaulCraigRoberts.org

https://russia-insider.com/en/trump-being-set-war-iran/ri27009

Za: Chomikuj (20 maj 19)

 


 

Trump: Gdyby Iran chciał walczyć byłby to jego oficjalny koniec

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zagroził w niedzielę Iranowi na swoim profilu twitterowym. Jest to kolejna z wielu wypowiedzi, w których amerykański prezydent grozi temu bliskowschodniemu państwu.

„Gdyby Iran chciał walczyć, byłby to jego koniec. Nigdy więcej nie groźcie Stanom Zjednoczonym” – pisze prezydent.

Trump zaostrzył sankcje przeciw Iranowi, a jego administracja powoli zwiększa militarną obecność Amerykanów w regionie. Oskarża ona także Iran o stwarzanie zagrożenia dla amerykańskich żołnierzy i interesów.

Jak pisaliśmy wcześniej, prezydent Trump wypowiadał się już w sposób agresywny o Iranie. Odwołując się niejako do ostatnich ataków na saudyjskie tankowce, zapowiedział, że Irańczycy :  jeśli coś zrobią, to będzie bardzo duży błąd. Słyszę różne historyjki o Iranie. Jeśli cokolwiek zrobią, to będą bardzo cierpieć. Zobaczymy, co się stanie z Iranem. 

Druga strona konfliktu wypowiada się natomiast w sposób bardziej stonowany. Irański minister spraw zagranicznych na koniec swojej wizyty w Chinach powiedział, że Teheran jest przeciwny ewentualnej wojnie. Dodał także, że nikt poddaje się „złudzeniu” konfrontacji w regionie.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1130207891049332737

Jak podała agencja Tasnim, półoficjalnie związana z władzami Islamskiej Republiki, odważniej wypowiedział się jeden z najwyższych oficerów irańskich, generał major Husajn Salami : Nie dążymy do wojny, ale też się jej nie boimy.

PRZECZYTAJ TAKŹE : Saudyjska państwowa gazeta wezwała USA do ataku na Iran.

Reuters/Al Jazeera/kresy.pl

Za: Kresy.pl ()

 

 


 

Skip to content