Aktualizacja strony została wstrzymana

KE ukarała japoński i amerykańskie banki za zmowę na rynku walutowym

Komisja Europejska nałożyła w czwartek (16 maja) karę w wysokości ponad miliarda euro na pięć głównych banków na świecie, w tym Barclays i Citigroup. Powodem działań KE jest zmowa na ogromnym rynku walutowym. 

Grzywny dotknęły Barclays, Royal Bank of Scotland, Citigroup, JPMorgan i japoński MUFG Bank. Łącznie sankcje wyniosły 1,07 miliarda euro. Instytucje te miały się zmówić za pomocą elektronicznych czatów, by sztucznie ustalać kursy wymiany walut.

Komisja stwierdziła, że ”‹”‹szwajcarski gigant bank UBS nie otrzymał żadnej grzywny, ponieważ ujawnił istnienie zmowy. 

– Te decyzje kartelowe stanowią jasny sygnał, że Komisja nie będzie tolerować zmowy w żadnym sektorze rynków finansowych – ostrzegła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. – Zachowanie tych banków podważyło integralność sektora kosztem europejskiej gospodarki i konsumentów – dodała.

Decyzja dotyczy dwóch przypadków manipulacji na rynku forex, z których pierwszy znany jest jako „Essex Express’n the Jimmy ”, ponieważ wszyscy inwestorzy (z wyjątkiem Jimmy’ego) mieszkali w hrabstwie na wschód od Londynu, podała KE.

Drugi został nazwany „Three Way Banana Split”. „Niektórzy inwestorzy utworzyli pokoje czatowe, a następnie zapraszali się nawzajem do przyłączenia się, opierając się na działalności handlowej i podobieństwach, tworząc zamknięte kręgi zaufania”, wyjaśniła Komisja.

Zmowa miała miejsce w latach 2007-2013, czyli w czasie kryzysu finansowego i została usankcjonowana przez inne władze, w tym USA.

Z wyjątkiem japońskiego MUFG, banki współpracowały z Komisją i w zamian otrzymały mniejsze grzywny.

– Z przyjemnością rozwiązujemy tę historyczną kwestię, która odnosi się do postępowania jednego byłego pracownika. Od tego czasu poczyniliśmy znaczące usprawnienia w zakresie kontroli – tłumaczył rozstrzygniecie sprawy rzecznik banku JPMorgan.

Zakończenie pięcioletniego europejskiego dochodzenia w sprawie manipulacji kursami referencyjnymi jest ostatnim ze skandali, który wstrząsnął branżą bankową, gdy zarzuty pojawiły się po raz pierwszy w 2013 roku. Od tego czasu ponad tuzin największych banków na świecie zapłaciło prawie 12 mld USD kar.  

Z dochodzenia KE wynika, że wszyscy inwestorzy, ktorzy kontaktowali się ze sobą za pomocą czatu online, znali się i dzielili informacjami na temat zamówień klientów, cen i innych działań handlowych w celu manipulowania kursami walut.

Największą grzywnę w wysokości 311 mln EUR otrzymał bank Citigroup, a następnie RBS – 249 mln EUR; JPMorgan – 229 mln EUR; Barclays – 210 mln EUR i MUFG – 70 mln EUR.

UBS również brał udział w manipulacjach, ale uniknął kary w wysokości 285 mln EUR, ponieważ jako pierwszy doniósł na innych bankowców. Pozostałe instytucje finansowe rozliczyły opłaty i wszystkie oprócz MUFG złożyły wniosek o złagodzenie kary, która zmniejszyłaby grzywny od 10 do 50 proc.

Nielegalna aktywność rynkowa miała miejsce w latach 2007-2013 i dotyczyła 11 walut, w tym euro, funta i dolara. Informacje udostępniane przez inwestorów „umożliwiły im podejmowanie świadomych decyzji rynkowych dotyczących tego, czy sprzedać lub kupić waluty, które posiadali w swoich portfelach i kiedy”. „Od czasu do czasu te wymiany informacji pozwalały również inwestorom na identyfikację możliwości koordynacji działań” – stwierdziła KE.

Bruksela poinformowała, że wszczęła kolejne dochodzenia w sprawie Credit Suisse, dotyczące „domniemanego naruszenia, które mogło mieć miejsce w innym pokoju czatowym”, ale odmówiła podania dalszych szczegółów.

Kierownictwo Credit Suisse zapewniło, że „nie wierzy, by pracownicy banku  angażowali się w jakiekolwiek zachowania na rynkach walutowych, które naruszałyby zasady konkurencji w Unii Europejskiej”. Dodano, że współpracuje w ramach dochodzenia UE „ale zamierza energicznie kwestionować treść zarzutów”. 

– Walutowe transakcje spotowe są jednym z największych rynków na świecie, wartym miliardy euro każdego dnia – mówiła Margrethe Vestager, europejska komisarz ds. konkurencji.

Kancelaria Scott & Scott cieszy się z orzeczenia KE. Zamierza teraz wszcząć pozwy zbiorowe w celu odzyskania części utraconych środków swoich klientów. Chodzi m.in. o fundusze emerytalne.

W grudniu firma prawnicza Quinn Emanuel złożyła pozew o odszkodowanie w Londynie w 200-stronicowym dokumencie przeciwko RBS, UBS, HSBC, Barclays, Citigroup i JPMorgan, twierdząc, że banki te manipulowały rynkami walut.

Brytyjski urząd ds. postępowania finansowego nałożył na Citi, JPMorgan, HSBC, Royal Bank of Scotland i UBS łącznie 1,7 mld USD kar. Komisja ds. Handlu kontraktami terminowymi na towary i usługi dodatkowo obłożyła te same podmioty karami w wysokości 1,4 mld USD.

W maju 2015 r. amerykański Departament Sprawiedliwości zawarł ugodę z Citicorp, JPMorgan, Barclays, Royal Bank of Scotland i UBS, zadowalając się łączą kwotą zadośćuczynienia w wysokości 2,7 mld USD.

Rezerwa Federalna otrzymała od UBS, Barclays, Citi, JPMorgan, RBS i Bank of America łącznie 1,8 mld USD.

W czerwcu 2015 r. Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku nałożył karę w wysokości 205 mln USD na Deutsche Bank.

W listopadzie tego samego roku nowojorski organ nałożył dodatkową karę w wysokości 150 mln USD na Barclays.

W maju 2017 r. nowojorski urząd obciążył grzywną w wysokości 350 mln USD BNP Paribas. W lipcu tego samego roku Amerykańska Rada Rezerwy Federalnej nałożyła na BNP Paribas grzywnę w wysokości 246 mln USD.

W listopadzie nowojorski Departament Usług Finansowych nałożył kare na Credit Suisse w wysokości 135 mln USD. W czerwcu 2018 r. ten sam urząd ukarał Deutsche Bank grzywną w wysokości 205 mln USD. W lutym br. karę od Departamentu Usług Finansowych w Nowym Jorku otrzymał Standard Chartered w wysokości 40 mln USD.

Źródło: euractiv.com / ft.com

AS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-17)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Ale poza tym jest wszystko bez zmian: na uczelniach dalej uczą o „cyklach koniunkturalnych”, o „samoregulacji rynku”, o „konkurencji”, o „ekonomicznych przyczynach kryzysów gospodarczych” i innych teoryjkach dla maluczkich, podczas gdy od dawna, a szczególnie w czasach monopolizacji, globalizacji, agresywnej żądzy zysku i nieliczenia się z żadnymi zasadami, trwa w najlepsze zmowa wielkich i wpływowych. Kiedyś były to knowania żydowskiego klanu Rothshildów przesyłających sobie iskrówki, dzisiaj krąg się nieco powiększył – choć etnicznie dalej stabilny – i wykonawcy odgórnych poleceń zmawiają się poprzez internet.

 


 

Skip to content