Szukał i znalazł – przejmująca historia nawróconego rabina

Katolicki autor Peter Kwasniewski opisuje książkę „Od Kippiah do krzyża”. Przedstawia ona niezwykłą historię francuskiego rabina Elie Setbona nawróconego na chrześcijaństwo. Jego droga ku pełnemu odkryciu Chrystusa była długa i zagmatwana – jednak Cel tej wędrówki został osiągnięty.

Szukał i znalazł - przejmująca historia nawróconego rabina

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Elie Setbona krzyż przyciągał już od młodości. Przechowywał go w swoim pokoju, jednak obawiał się konsekwencji niechętnego chrześcijaństwu środowiska. Już jako żonaty mężczyzna miał dwie „pasje”: Pana Jezusa i żydowską ortodoksję.

W końcu zdecydował się zostać ultraortodoksyjnym rabinem. Jednocześnie jednak nie zapominał o Chrystusie i cały czas toczył duchową walkę. Jak zauważa recenzujący książkę dr Peter Kwasniewski, autor „Od Kippiah do krzyża” zwraca uwagę na różnice między chrześcijaństwem, a judaizmem. Chrześcijaństwo, to religia miłosierdzia na co dzień, tymczasem w judaizmie nacisk na nie kładzie się co roku (w święto Jim Kippur). W efekcie w judaizmie nie spotykamy się z postaciami takimi jak święta Matka Teresa – zauważył były rabin.

Mistyczne doświadczenia doprowadziły w pewnym momencie rabina do decyzji o przyjęciu chrztu i nawróceniu na katolicyzm. Tu odkrył bliskość Boga, osobową więź z Nim, jakiej nie spotkał w judaizmie.

Jak zauważa Peter Kwasniewski, w wydanej po angielsku w 2015 roku przez Ignatius Press książce (angielski tytuł „From the Kippah to the Cross”) znajduje się pewien błąd. Mianowicie Elie Setbon opisuje, że przystąpił dwukrotnie do Komunii jeszcze przed swym nawróceniem i chrztem.

Choć mógł nie wiedzieć, że jest to zakazane, to jezuickie wydawnictwo powinno w przypisie o tym wspomnieć, czego nie uczyniło – zauważa Peter Kwasniewski. Mimo to – jak zauważa recenzent, książka jest godna polecenia – szczególnie w dzisiejszych czasach źle rozumianego dialogu.

Źycie Elie Setbona przypomina, że Pan Bóg pragnie zbawienia także ludzi urodzonych w innych tradycjach religijnych. Pokazuje też, że Stwórca znajdzie drogę do serc ludzi, szczerze Go szukających. W  tym kontekście warto przypomnieć też o innej książce nawróconego rabina Eugenio Zolli „Byłem rabinem Rzymu – historia wielkiego nawrócenia”. Opisuje ona historię nawrócenia na katolicyzm ważnego żydowskiego „duszpasterza”, dokonaną w znacznej mierze dzięki Piusowi XII.

Źródła: lifesitenews.com / pch24.pl

mjend

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-05-10) | https://www.pch24.pl/szukal-i-znalazl---przejmujaca-historia-nawroconego-rabina-,68135,i.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content