MSZ: Wizyta izraelskiej delegacji w Polsce została odwołana

Delegacja izraelskiego rządu, która zamierzała w poniedziałek rozmawiać w Warszawie o zwrocie mienia ofiar Holokaustu, nie przyjedzie do Polski. O odwołaniu wizyty poinformowało polskie MSZ.

Jak pisaliśmy, w niedzielę w mediach pojawiły się doniesienia o zaplanowanej na poniedziałek wizycie delegacji izraelskiego ministerstwa ds. równości społecznej z dyrektorem generalnym Avi-Cohenem Scalą na czele. Podawano, że ma ona odbyć szereg spotkań z przedstawicielami polskiego rządu w sprawie zwrotu mienia Żydów, którzy zginęli podczas Holokaustu. Według dziennikarza Eli Barbura, informację o przyjeździe do Warszawy izraelskiej delegacji podało m.in. izraelskie radio publiczne KAN.

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskie MSZ zdementowało doniesienia o przyjeździe Izraelczyków. Z komunikatu resortu dyplomacji wynika jednak, że wizyta była zaplanowana, lecz została odwołana z powodu zmiany składu izraelskiej delegacji.

„W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników.” – napisano w oświadczeniu MSZ.

Według dziennikarza tygodnika Do Rzeczy i portalu Wp.pl Marcina Makowskiego, który pierwszy w Polsce ujawnił plany przyjazdu Izraelczyków, zmiana agendy izraelskiej delegacji miała być trzymana w tajemnicy, aby Polska nie mogła jej odwołać. „Opisałem całą sprawę, wizytę odwołano ale i tak usłyszałem, że jestem ruskim agentem.” – napisał Makowski na Twitterze.

Zdaniem polityka Federacji RP Artura Zawiszy wizytę izraelskiej delegacji odwołano wyłącznie z powodu trwającej kampanii wyborczej. „Żydzi mieli tu przyjechać jak po swoje. – stwierdził Zawisza. „Pół godziny przed północą MSZ RP ogłasza, że chwilowo wyprasza wyłudzaczy, bo zaraz wybory.” – dodawał.

Przypomnijmy, że w sobotę w Polsce, w Niemczech i w USA odbyły się protesty przeciwko amerykańskiej ustawie S.447 i roszczeniom środowisk żydowskich z tytułu tzw. mienia bezdziedzicznego. Największa manifestacja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i środowiska narodowe, odbyła się w Warszawie. Według organizatorów wzięło w niej udział 20 tys. uczestników.

Zgodnie z przyjętą rok temu ustawą JUST Act 447 Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu. Później raport ma być aktualizowany. Jak pisało RMF FM, państwa opóźniające się ze zwrotem mienia „mogą znaleźć się na cenzurowanym”.

Kresy.pl / gov.pl

Za: Kresy.pl ()

 


 

Zamieszanie wokół wizyty przedstawicieli Izraela w Warszawie. Polski MSZ zabrał głos

„W nawiązaniu do publikacji medialnych MSZ pragnie zdementować, że 13 maja złoży wizytę w Warszawie izraelska delegacja na czele z panem Avi Cohen-Scali, dyrektorem generalnym Ministerstwa Równości Społecznej” – poinformowało w specjalnym komunikacie polskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Oświadczenie MSZ to reakcja na informację, która w niedzielę rozgrzewała polskie media. Doniesienia mówiły, że 13 maja do Polski przybędzie specjalna delegacja z Izraela, aby rozmawiać o podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa ustawie 447.

Stronę izraelską mieli reprezentować delegaci Ministerstwa ds. Równości Społecznej, z dyrektorem generalnym Avi Cohen-Skali na czele.

Do spotkania jednak nie dojdzie, o czym w nocy z niedzieli na poniedziałek poinformowało polskie MSZ. „W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników” – podkreślono.

Źródło: www.gov.pl / PCh24.pl

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-13)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

PIS nic nie odwołał, tylko przesunął na parę tygodni później. Na wyborach brońmy więc Polski i przed PISem i przed PO.
Anaja

Podejrzewam żeby nie pokazywać uległości wobec izraela rząd nie oficjalnie przełożył wizytę na po wyborach.
gość

Spokojnie, ciągle jest jeszcze willa mossadu, gdzie podyktowano nam właściwe brzmienie ustawy o IPN.
PM

Pewnie doszli do wniosku, że dogadają to w tajemnicy w willi Mossadu pod Tel Avivem jak to mają w zwyczaju.
Dante

To po prostu Żydzi, Aquo primium, 1751 rok,encyklika papieża Benedykta XIV
Rob

 


 

Skip to content