Izraelski polityk atakuje: obozy zagłady powstały dzięki czynnej pomocy polskich antysemitów

Polacy współpracowali przy tworzeniu i prowadzeniu obozów zagłady; Polacy wydawali Żydów Niemcom, a hitlerowcy nie przypadkiem stworzyli centrum zagłady w Polsce – powiedział izraelski polityk, członek Knesetu i były minister finansów Izraela Jair Lapid w wywiadzie przytoczonym przez portal Onet.pl.

Chodzi o to, że obozy zagłady były niemieckie, a Niemcy i hitlerowcy byli głównymi winowajcami. Hitleryzm był ideologią niemiecką, ale obozy powstały przy czynnej pomocy Polaków. Polacy współpracowali przy tworzeniu i prowadzeniu obozów zagłady, Polacy wydawali Żydów Niemcom i tym samym wysyłali ich na śmierć – mówił w wywiadzie Lapid.

Izraelski polityk podkreślił, że w czasie II wojny światowej było wprawdzie „wielu polskich Sprawiedliwych, którzy ratowali Żydów”, za co trzeba być im „wdzięcznym po wsze czasy”. – Czy można udawać, że nie było polskich pomocników w obozach zagłady? Oczywiście, byli. Nie przypadkiem hitlerowcy stworzyli swoje centrum zagłady w Polsce. Wiedzieli, że ludność polska im pomoże – stwierdził, po czym dodał, że „wraz z upływem lat skala antysemityzmu w Polsce zmniejszyła się”. Z kontekstu jego wypowiedzi wynika jednak, że teraz może ona ponownie wzrosnąć. Jego zdaniem stanie się tak, jeśli polski rząd „będzie pomagał ukryć przeszłość, zamiast się uczyć od niej”.

Lapid odniósł się również do kwestii zwrotu mienia żydowskiego. – Jedynym przemysłem był przemysł śmierci. Polacy są katolikami i wiedzą, że w Starym Testamencie napisano: „Czy zabiłeś i wziąłeś w posiadanie?”. Nie można mordować ludzi i mówić, że chce się odziedziczyć własność zamordowanych. Ta własność powinna zostać zwrócona ocalałym z Holokaustu i ich rodzinom, ponieważ jest to ich własność. Jeśli wykonuje się na kimś egzekucję bez powodu, to czy można domagać się również własności tej osoby? To jest jak dodawanie zniewagi do rany. Rząd polski musi sobie z tą kwestią poradzić – stwierdził.

Źródło: interia.pl / Onet

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-10)

 


 

Skip to content