Władze USA wysyłają do Polski pełnomocnika do spraw walki z antysemityzmem

Elan Carr to Specjalny Pełnomocnik Departamentu Stanu USA ds. Monitorowania i Walki z Antysemityzmem. Wkrótce przyjedzie do Polski.

Carr został zaprzysiężony jako Specjalny Pełnomocnik ds. Monitorowania i Walki z Antysemityzmem w zeszłym miesiącu, jak informuje portal Media Narodowe. Już 1 maja przybył do Polski by wziąć udział w organizowanym przez środowiska żydowskie Międzynarodowym Marszu Źywych. Jednak już wkrótce Carr ma znów pojawić się w naszym kraju. W dniach 7-9 maja amerykański urzędnik złoży wizytę w Polsce i na Węgrzech.

Carra ma zadanie w obu krajach spotkać się z ich władzami, ale też z liderami miejscowych społeczności żydowskich. Na podstawie zebranych informacji ma doradzać szefowi amerykańskiej dyplomacji.

Carr był w przeszłości prokuratorem pracującym w Los Angeles. Pochodzi z rodziny żydowskiej, której korzenie sięgają Iraku. Jeden z jego przodków, Adballah Somekh był w XIX wieku naczelnym rabinem Bagdadu. Jego dziadek wyemigrował do Izraela w 1950. Stamtąd jego rodzina trafiła do USA. Carr otrzymał wykształcenie w szkołach żydowskich i mówi płynnie po hebrajsku.

Sekretarz stanu Mike Pompeo dał się poznać z wywieranie na Polskę presji w sprawie wypłacenia organizacjom żydowskim z USA pieniędzy za wartość tak zwanego „mienia bezspadkowego”, czyli mienia należącego niegdyś do obywateli II RP żydowskiej narodowości, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej nie pozostawiając spadkobierców. Pompeo w czasie pobytu w Warszawie na konferencji dotyczącej Bliskiego Wschodu, jak odbyła się w lutym, wezwał władze Polski do uchwalenia specjalnej ustawy, która umożliwiłaby pokrycie roszczeń organizacji żydowskich.

medianarodowe.com/brandeiscenter.com/kresy.pl

Za: Kresy.pl (8 maja 2019)

 


 

Wysłannik USA ds. antysemityzmu o 447: okradzeni przez nazistów powinni dostać odszkodowanie

Zdaniem specjalnego amerykańskiego przedstawiciela ds. walki z antysemityzmem, ofiary Holokaustu oraz ich spadkobiercy powinni otrzymać odszkodowanie, jeśli ich majątek przejęli naziści. Elan Carr skomentował ustawę 447 podczas wizyty w Warszawie.

Amerykański dyplomata spotyka się w Polsce z przedstawicielami rządu RP, działaczami społecznymi oraz organizacjami żydowskimi. Wysłannik Departamentu Stanu USA w rozmowie z polskimi dziennikarzami odniósł się do sprawy, która rozgrzewa emocje polskiej opinii publicznej. Chodzi o ustawę 447.

Ustawa zobowiązuje władze USA do stworzenia raportu w sprawie zwrotu mienia żydowskiego w 46 krajach. Wśród nich jest m.in. Polska. Jednak – jak powiedział amerykański dyplomata – raport ma jedynie opisać sytuację, zaś amerykańskie władze nie będą dyktować innym krajom, co mają robić w sprawie restytucji. Polska sama zdecyduje, co zrobi w sprawie, gdyż jest, jak powiedział wysłannik Departamentu Stanu, solidną demokracją. Dyplomata zauważył też, że zbliżają się wybory, zaś jego mocodawcy chętnie zobaczyliby demokrację w działaniu.

Elan Carr uważa także, że ofiary Holokaustu oraz ich spadkobiercy powinni mieć prawo do uzyskania zwrotu majątków bądź odszkodowania. Dyplomata przypomniał też, że w roku 2009 Polska oraz 45 innych krajów podpisało Deklarację Terezińską. Dotyczy ona także zadośćuczynienia.

Zwrot majątków nie oznacza jednak reparacji bądź obwiniania któregoś z krajów o zbrodnie nazistów. Chodzi tu – jak mówił wysłannik Departamentu Stanu – o ofiary i ich prawo do rekompensaty lub dochodzenia swoich praw. Rozmawiający z polskimi dziennikarzami dyplomata przyznał też, że USA są świadome okrucieństw, jakich doznała Polska podczas II wojny światowej.

Źródło: polskieradio24.pl / rmf24.pl

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-09)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

A kto to są naziści?? Nie znam takiego plemienia. Co to za nowomowa. IIWS wywołali Niemcy ewentualnie Hitlerowskie Niemcy. Niech oni płacą
Retro

„ofiary Holokaustu oraz ich spadkobiercy powinni otrzymać odszkodowanie, jeśli ich majątek przejęli naziści.” Dlaczego więc mają płacić Polacy, a nie nazisci?
Ryś

O jakich „nazistach” mówi ten specjalny pełnomocnik ? Widać po nim ,że jest przekonany, ze ci naziści to Polacy. Sugeruje, ze na podstawie deklaracji Terezińskiej , demokracji i zbliżających się wyborów mamy wypłacić żydom jakieś nienależne odszkodowania. Niech ktoś mu wytłumaczy, że naziści to Niemcy. Czy Tramp tak nienawidzi Polski, że przysyła do nas samych dyplomatołków ?
3 godziny temu / oj tam

„Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego z Nowego Jorku w mailach do dziennikarzy/amerykańskich/ informuje o stanowisku polskiego rządu w sprawie zwrotu majątków osób, które utraciły je w okresie Holocaustu. W piśmie mowa jest o publicznych atakach polskiego rządu” ? napisał na Twitterze korespondent RMF FM Paweł Źuchowski. Udostępnił też treść całego dokumentu. ? „Alarmujemy w związku z publicznymi atakami polskiego rządu i innych na starania sprawiedliwego zabezpieczenia ocalałych z holokaustu i ich rodzin oraz innych Żydów i nieżydów, których własność została znacjonalizowana przez komunistyczny polski rząd” ? napisano w informacji dla dziennikarzy.
tymczasem w USA

Specjalny wysłannik do spraw – persona non grata. Kto go tu zaprosił? PiS? Sam się „zaprosił”? A więc się wprosił. Przemocą.
pud

Okradzeni i zamordowani przez NAZISTÓW , powinni dostać odszkodowanie od NAZISTÓW . A plemię NAZISTÓW ,to raczej nie jest jedno z plemion słowiańskich . Czy pan „specjalny wysłannik” zna takie polskie powiedzenie „kowal zawinił Cygana powiesili” ,więc niech raczej nie przyłącza się do korowodu chcącego ukręcić z paragrafu powróz .
mk

Naziści zabrali, naziści niech oddadzą. Nie zdematerializowali się chyba po wojnie, prawda?
Pierre_


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content