Aktualizacja strony została wstrzymana

Uroczyste przekazanie zwojów Tory dla okrętu USS Truman

W niedzielę, 24 czerwca br. na lotniskowcu USS Harry S. Truman odbyła się niecodzienna uroczystość przekazania zwojów Tory. Duże, mierzące aż 66 centymetrów wysokości zwoje, uratowane z jednej z synagog położonych na terenie Litwy, przekazane zostały załodze statku przez przedstawicieli organizacji o nazwie Federacja Żydowska w Tidewater, w ceremoni zorganizowanej w bazie marynarki wojennej US Navy w Norfolk w stanie Virginia.

Tora będzie przechowywana na statku w specjalnej szafie ołtarzowej Aron ha-kodesz, która na cześć żydowskiego b. oficera marynarki wojennej USA w czasie II Wojny Światowej, nazwana została Arką Hoffbergera. Arka ta przekazana została w maju br. z wielowyznaniowej „Kaplicy Wszystkich Wyznań”, znajdującej się w szkole marynarki wojennej Naval Academy w Annapolis w stanie Maryland, gdy w tejże szkole zbudowano osobne centrum żydowskie Naval Academy Jewish Center. Zarówno Arka jak i umieszczone w niej zwoje Tory pozostaną na statku przez co najmniej 41 lat, czyli do czasu planowanego wycofania okrętu ze służby.

Podobne uroczystości odbywały się już w przeszłości. Na przykład, w listopadzie 2003 roku 300-letnią Torę zainstalowano na pokładzie najnowszego nuklearnego lotniskowca sił marynarki wojennej USA – USS Ronald Reagan. Tora wydzierżawiona została US Navy przez rodzinę Oppenheimer na cały okres służby statku, planowanej na co najmniej 50 lat.

(Zdjęcia z uroczystości pochodzą ze strony internetowej agencji informacyjnej Marynarki Wojennej www.news.navy.mil: [1], [2], [3].)

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materialow redakcyjnych

Skip to content