New York Times krytykowany za antysemicką karykaturę z Netanjahu i Trumpem

Nowojorska liberalno-lewicowa gazeta New York Times, często zajmująca się tropieniem antysemityzmu, została skrytykowana za zamieszczenie karykatury ukazującej premiera Izraela i prezydenta USA, uznanej za antysemicką. Gazeta tłumaczy się, że doszło do… błędu w ocenie.

Rysunek ukazał się 25. kwietnia obok artykułu Thomasa Friedmana o imigracji. Karykatura przedstawia Binjamina Netanjahu jako psa-przewodnika prowadzącego niewidomego Donalda Trumpa, co miało być aluzją do proizraelskiej polityki prowadzonej przez Trumpa. Amerykański prezydent ma na głowie jarmułkę a Netanjahu Gwiazdę Dawida zawieszoną na obroży.

Karykatura zyskała szeroki rezonans, m.in. na Twitterze, gdzie wielu komentatorów uznało ją za antysemicką. „Obrzydliwe. Brak słów na rażący antysemityzm pokazany tutaj. Wyobraźcie sobie, co było, gdyby to zrobiła gazeta inna niż lewicowa” – napisał syn Trumpa, Donald Trump jr. Republikański kongresmen z Nowego Yorku Lee Zeldin stwierdził, że gdyby zamieścił podobny rysunek, New York Times zażądałby jego głowy. „Chore podwójne standardy” – komentował Zeldin.

W sobotę dział opinii NYT przyznał na Twitterze, że karykatura zawierała „antysemickie tropy”. Zwrócono uwagę na Gwiazdę Dawida u szyi Netanjahu i jarmułkę na głowie Trumpa. „Karykatura była obraźliwa a jej publikacja była +błędem w ocenie+” – napisano. Zapowiedziano również, że redakcja dziennika odniesie się do tej sprawy w poniedziałek.

Kresy.pl / Twitter / rp.pl / Breitbart

Za: Kresy.pl (28 kwietnia 2019) | https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/new-york-times-krytykowany-za-antysemicka-karykature-z-netanjahu-i-trumpem-foto/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content