Czeskie radio o Zełenskim: “Żyd na czele ukraińskich faszystow”. Redakcja przeprasza za tytuł ale nie za treść

Aktualizacja: 2019-04-26 1:00 pm

Czeskie Radio zamieściło artykuł o ukraińskim prezydencie-elekcie zatytułowany „Żyd na czele ukraińskich faszystów”. Ambasada Ukrainy zażądała przeprosin. Redaktor naczelny przeprosił za tytuł i zmienił go, ale zaznaczył, że treść artykułu jest poprawna i nie ma zamiaru go usuwać.

We wtorek publiczne Czeskie Radio zamieściło na swojej stronie internetowej artykuł dotyczący zwycięzcy wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyra Zełenskiego, zatytułowany „Żyd na czele ukraińskich faszystów”. Wywołało to oburzenie ze strony ukraińskiej ambasady w Pradze, która zażądała przeprosin.

Autor tekstu Jan Fingerland napisał m.in., że Ukraińcy wybrali „żydowskiego klauna” ponieważ „inne próby były nieskuteczne”. Zdaniem czeskiego dziennikarz, rywal Zełenskiego, urzędujący prezydent Petro Poroszenko w swoim programie wyborczym „skoncentrował się na ukraińskim nacjonalizmie”. Fingerland sugerował też, że zwycięstwo wyborcze popularnego komika można postrzegać jako „odrzucenie szowinizmu”.

W czwartek Petr Å abata, redaktor naczelny radia ÄŒeský rozhlas częściowo przeprosił za artykuł Fingerlanda, broniąc zarazem samego tekstu. Å abata uważa, że choć tytuł artykułu rzeczywiście był „kłopotliwy” i został zmieniony na „Fingerland: Żyd na czele Ukrainy”, to sama treść jest poprawna i nie widzi żadnego powodu, żeby usuwać tekst. – Jeśli słownictwo w tytule kogoś rani, to przykro mi i przepraszam – powiedział Å abata.

Według ostatecznych wyników, w drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie zwyciężył Wołodymyr Zełenski, zdobywając 73,22 proc. głosów. Zdecydowanie pokonał urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę, na którego zagłosowało 24,45 proc. głosujących. Pozostałe głosy były nieważne. Frekwencja wyniosła 61,37 proc. uprawnionych do głosowania. Zełenski odniósł zdecydowane zwycięstwo na południu i na wschodzie Ukrainy, choć w centrum w większości obwodów jego przewaga również była bardzo wyraźna. Poroszenko zwyciężył jedynie w obwodzie lwowskim, a blisko zwycięstwa był w obwodzie tarnopolskim. Na zachodniej Ukrainie, z wyjątkiem obwodów zakarpackiego i czerniowieckiego, a także chmielnickiego, urzędujący prezydent uzyskał relatywnie najlepszy wynik.

To zdecydowane odrzucenie Poroszenki i wszystkiego, co wiąże się z jego reżimem. Widać, że głos oddany na Zełenskiego był głosem przeciwko nacjonalizmowi ukraińskiemu, a za zmianą polityki wobec Rosji; przeciwko dyktaturze w obszarze religijnym, a za uznaniem na terytorium Ukrainy nie tylko Kościoła podporządkowanego Kijowowi, ale również Moskwie – mówił prof. Włodzimierz Osadczy, komentując dla portalu Kresy.pl wyniki wyborów na Ukrainie.

Unian / Kresy.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=107704 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]