Aktualizacja strony została wstrzymana

Pieniądze i technika nie wystarczą – do odbudowy katedry potrzeba Wiary

Konserwatywny autor John Horvat II podkreśla, że pieniądze i możliwości techniczne to za mało, by odbudować katedrę Notre-Dame. Dzięki tym środkom można bowiem jedynie odnowić jej materię. Katedra to jednak również swego rodzaju „dusza”.

Publicysta podkreśla, że w celu odbudowy zebrano już ponad miliard dolarów, a prezydent Francji zapowiedział odbudowę w ciągu 5 lat. Wydawać by się mogło, że wszystko jest już gotowe. Tymczasem istnieje podstawowy problem: brak wiary. W efekcie odbudowana katedra może być pozbawiona duszy.

Tymczasem brakującego dziś ducha wiary z pewnością posiadali ludzie średniowiecza odbudowujący katedrę w Chartes po pożarze. Według historii przedstawionej w książce „Katedra” pióra XIX wiecznego pisarza J. K. Huysmansa (1848-1907) przy jej odbudowie dochodziło do licznych cudownych wydarzeń. Pracownicy pochodzący z najróżniejszych klas społecznych kierowani przez mnichów-inżynierów wykonywali swe zadania w niespotykanej harmonii. Każdy miał przypisane zadanie: jedni pracowali umysłem, inni rękoma, inni zapewniali jedzenie, jeszcze inni (chorzy) wypraszali pomocy Bożej. Dla budowniczych ich praca stanowiła zaszczyt, a jednocześnie rodzaj pokuty. Ze wspólnoty budowniczych wypraszano jednak osoby stroniące od sakramentów, czy przywiązanych do grzechu.

Niezwykła pobożność tych ludzi zaskarbiła im niebiańskiej pomocy. Jak pisze John Horvat II, Matka Boża rozmnażała im chleb, zapewniała wyjątkowe wino, leczyła rannych i pomagała odnaleźć drogę zbłąkanym w lesie. W wydarzenia te trudno uwierzyć nam współczesnym. Jednak opisują je kroniki francuskie, watykańskie i prowadzone przez zakon benedyktynów.

Jak podkreśla John Horvat II, niezbędna jest odbudowa Francji. Niezbędny jest powrót Matki Bożej do Jej własności, jaką stanowi katedra. Zaiste, najbardziej odbudowy potrzebuje nie budowla, lecz wiara. We Francji, ale także całej Europie – w tym Polsce.

Źródło: returntoorder.com

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-04-26) – [Org. tytuł: «Pieniądze i technika nie wystarczą – do odbudowy katedry potrzeba Wiary [OPINIA]»]

 


 

Historyk sztuki proponuje przebudowę katedry Notre-Dame. Zamiast iglicy…minaret

To nie żarty. Historyk sztuki Tom Wilkinson na łamach magazynu „Domus” przekonuje, że doskonałym rozwiązaniem będzie wybudowanie w miejscu zniszczonej pożarem iglicy katedry Notre-Dame „pełnego wdzięku minaretu”.

Zdaniem brytyjskiego historyka, budowa minaretu byłaby doskonałym upamiętnieniem ok. 100 Algierczyków zabitych podczas ulicznych protestów w Paryżu w 1961 roku. – Co z około 100 Algierczykami, którzy zostali zabici przez francuską policję w trakcie protestu przeciwko wojnie algierskiej w 1961 roku? Wielu z nich wrzucono do Sekwany u stóp Notre Dame. Te ofiary państwa mogłyby zostać upamiętnione przez zastąpienie iglicy Viollet-le-Duc’a – dlaczego nie? – pełnym wdzięku minaretem – przekonuje Wilkinson.

Dla autora propozycji, budowa minaretu wpisywałaby się w szerszy plan ukazania piękna „politycznej prawdy”, której świątynią mogłaby stać się przebudowana katedra. – Jeszcze piękniejsza przebudowa, w tym kontekście może oznaczać przekształcenie Notre-Dame w miejsce pamięci pokoleń wieśniaków, którzy zostali wykorzystani do jej budowy, czy heretyków zamordowanych przez ich pracodawcę. Skoro barbarzyństwo jakiego dowodem jest ten budynek nas nie rusza, cóż stoi na przeszkodzie zbudowania monumentu będącego świadectwem bardziej aktualnej prawdy politycznej? – wyjaśnia.

Wilkinson proponuje także odbudowę katedry w myśl jakobińskich ideałów z czasów Rewolucji Francuskiej. – Dla nich piękno prawdy, jakim było objawienie rozumu przewyższało objawienie boskie zaklęte w kamieniu – przekonuje. W 1793 roku katedra została zamieniona w Świątynię Rozumu ku czci Najwyższej Istoty. Budynek został splądrowany i zbezczeszczony; figury 28 biblijnych królów zostały pozbawione głów. Początkowo jakobini planowali całkowite wyburzenie katedry, z braku technicznych możliwości ograniczyli się do częściowych zniszczeń oraz przekształcenia budynku w magazyn.

Źródło: wpolityce.pl / domusweb.it

PR                 

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-04-24)

 


 

Eksperci przeciwni „unowocześnianiu” Notre Dame. „Katedra musi być transcendentna”

We Francji trwa debata publiczna na temat odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu, którą przeszło tydzień temu strawił pożar. Pojawiają się głosy o możliwości przebudowy katedry i jej „unowocześnieniu”. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się historycy sztuki, którzy podkreślają, że katedra powinna pozostać transcendentna.

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra Notre Dame w Paryżu, która częściowo spłonęła w połowie kwietnia, zostanie odbudowana w ciągu zaledwie 5 lat. Deklaracja prezydenta sprawiła, że dyskusja na temat rekonstrukcji świątyni przybrała na sile. W debacie publicznej pojawiają się głosy o możliwości przekształcenia katedry w „centrum dialogu” lub muzeum. Pomóc w tym miałoby „unowocześnienie” budowli i zwieńczenie jej modernistyczną iglicą lub szklanym dachem. Nowoczesne propozycje spotykają się jednak ze zdecydowanym sprzeciwem ekspertów.

Francuscy historycy sztuki, którzy komentują sprawę odbudowy katedry Notre Dame podkreślają, że konieczne jest przywrócenie jej dotychczasowego wyglądu. Sprzeciwiają się unowocześnianiu budowli podkreślając dziedzictwo historyczne katedry. Prof. Mathieu Lours, jeden z głównych znawców gotyckich katedr we Francji podkreśla, że w procesie renowacji świątyni należy wystrzegać się wszelkich unowocześnień. Dodaje jednak, że warto korzystać z nowoczesnych technik, które pozwolą na odtworzenie dokładnego kształtu katedry.

„Nowoczesność odbudowy może się wyrażać właśnie w tym, że wykorzystamy nowoczesną technikę do idealnego odtworzenia stanu sprzed pożaru. Można na przykład użyć metody rekonstrukcji trójwymiarowej. Tradycyjne rzemiosło można wesprzeć nowoczesną techniką. Ale tworzenie jakiejś nowej formy katedry Notre Dame po odbudowie wydaje mi się mało uzasadnione. Katedra musi pozostać transcendentna” – podkreśla ekspert.

„Trzeba za wszelką cenę wystrzegać się tworzenia czegoś, co będzie tylko przypominać stan poprzedni. Notre Dame to przede wszystkim katedra paryskiej diecezji, to przed wszystkim symbol tożsamości chrześcijańskiej. I nie można wymyślać czegoś nowego. Tym bardziej, że jest to niemożliwe. Katedry gotyckie mają ogromną moc absorbcji. Ja opowiadam się za rekonstrukcją, jak najbliższą stanowi sprzed pożaru” – dodał prof. Mathieu Lours w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Ekspert w dziedzinie historii sztuki zauważył również, że jedyną niewiadomą może być konstrukcja dachu, ponieważ warto rozważyć zastąpienie drewnianych elementów częściami metalowymi. „Tak zrobiono w Reims i Chartres. W Strasbourgu natomiast przy odbudowie zastosowano konstrukcję drewnianą. Jeśli wybierzemy drewno, będzie większe ryzyko pożaru. Ale z drugiej strony, nie da się odbudować iglicy, jeśli nie będzie miała drewnianej konstrukcji” – powiedział.

Źródło: KAI, Radio Watykańskie

WMa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-04-25)

 


 

Betonowe liany lub „współczesna” strzała. Tak chcą zniekształcić katedrę Notre-Dame

„Journal du Dimanche” poinformował, że kilka firm architektonicznych rozpoczęło prace nad projektem przebudowy dachu i wieży katedry Notre-Dame. Niektórzy wyobrażają ją sobie jako szklarnię botaniczną lub „pnący się beton”.

Premier Edouard Philippe ogłosił rozpoczęcie międzynarodowego konkursu na projekt rozwiązania mającego zastąpić iglicę katedry. Ale zamiast odbudowywać słynną wieżę Viollet-le-Duc, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, prezydent Emmanuel Macron chce „współczesnego gestu”.

Pytani przez gazetę, Denis Valode i Jean Pistre, założyciele pierwszej agencji architektonicznej we Francji, bronili identycznej rekonstrukcji. Ich zdaniem „jest to ikona dziewięciu wieków, którą odziedziczyliśmy i musimy ją naprawić, ponieważ nie byliśmy w stanie jej zachować”.

Jean Nouvel, francuski architekt (Instytut świata arabskiego, Muzeum Quai-Branly, Filharmonia, Luwr w Abu Zabi…), także bronił na łamach „Le Figaro” przywrócenia identycznej, wiernej kopii iglicy Viollet-le-Duc.

Ale szaleństwo „współczesnych artystów” robi wielkie postępy. Jean-Michel Wilmotte (projekty: lotnisko w Seulu, stadion w Nicei, muzeum w Amsterdamie) zwielokrotnia wywiady, domagajac się „współczesnego gestu”, wspomnianego przez głowę państwa.

Architekt Mucem, Rudy Ricciotti, zaproponował w dzienniku „La Provence” „betonowe liany o średnicy 4 cm”. W „Timesie” Norman Foster, brytyjski architekt (Nowy Reichstag, Wiadukt Millau, London Millennium Bridge), pisał o użyciu szkła.

Ian Ritchie, brytyjski architekt i twórca Dublin Spire, powiedział, że weźmie udział w konkursie i zaproponował w „Sunday Times” „super cienki załamujący się kryształ odbijający niebo”. – Myślę, że ten kryształ powinien być perforowany – co najmniej 50 proc. pustej przestrzeni, aby wyeliminować obciążenie wiatrem – to może być pięknym współczesnym stopem szklanych kryształów i stali nierdzewnej – przekonywał.

Francuz Alexandre Chassang zaproponował także szklaną iglicę. Firma architektoniczna Dijon Paul Godart i Pierre Roussel oferują przeszklony dach, po którym mogliby chodzić turyści. Pracownia architektoniczna NAB rozwija projekt szklarni botanicznej zamiast dachu katedry.

Inni architekci chcą pójść jeszcze dalej w oszpeceniu Notre-Dame i mówią o przekształceniu, przebudowie całej dzielnicy. – Sprawmy, by to smutne wydarzenie było wyjątkową okazją do dokładnego przeglądu dziedzińca przed świątynią, który jest miejscem „naczelnym”, ale naprawdę nie na poziomie” – deklarował Martin Robain.

Dominique Perrault, architekt Biblioteki Narodowej Francji, zaprezentował już w 2015 r. projekt z olbrzymim „szklanym lustrem”.

FLC

Zobacz VIDEO i poznaj symbolikę katerdy:

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-04-29)

 


 

Skip to content