Aktualizacja strony została wstrzymana

Mateusz Morawiecki w USA: Polska dba o kulturę żydowską, a nasze relacje są bardzo dobre

Nie widzę problemu antysemityzmu w Polsce. Na marginesie każdego społeczeństwa istnieje antysemityzm, ale w Polsce go nie dostrzegam – powiedział podczas dyskusji na Uniwersytecie Nowojorskim premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska dba o kulturę żydowską, a relacje z polsko-żydowskie ocenił jako bardzo dobre.

Polski premier powiedział, że celem przyjętej w ubiegłym roku przez parlamentarzystów RP nowelizacji ustawy o IPN była walka o prawdę i dotarcie z prawdą historyczną do społeczności międzynarodowej. – Źaden z ocalałych Żydów nie mógłby ocaleć bez pomocy Polaka – podkreślił. Dodał, że decyzja o nowelizacji ustawy o IPN była słuszna, ponieważ stanowiła jeden z aspektów polskiej walki ze stworzonym przez Niemców w latach 50. i 60. określeniem „polskie obozy śmierci”, które dzisiaj jest bardzo często powtarzane w wielu zagranicznych, ale i polskich mediach.

W tym czasie Polska, jak to ujmują niektórzy historycy, znajdowała się w zamrażarce. Nie mieliśmy demokratycznego rządu, który mógłby bronić naszego dobrego imienia. Tamte rządy tym się nie zajmowały, bo byliśmy częścią sowieckiego imperium. To dlatego Niemcy, i także Austriacy, w równym stopniu odpowiedzialni za to, co się stało, rok po roku zaczęli zrzucać z siebie stygmat związany z Holokaustem – mówił Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu przypomniał, że polskie władze przegłosowały nowelizację nowelizacji ustawy o IPN „dopiero po przyjęciu wspólnej deklaracji z premierem Izraela”. – Chciałbym, aby wyjaśnienia zawarte w deklaracji można było osiągnąć bez tego prawa. Jednak nie byliśmy w stanie przebić się do zewnętrznego świata z prawdą. (…) Doszło do tego, że w tej sprawie walczyliśmy także z Niemcami, których prasa – „Die Welt”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” – pisały w swoich artykułach o „polskich obozach”. Pisano też o „polskim SS”, „polskim gestapo”. Nigdy nie było „polskiego SS”, nigdy nie było „polskiego gestapo” – podkreślił premier.

Żyd, który spotkał Niemca w czasie II wojny, stawał się martwym Żydem, był natychmiast zabijany. Dlatego nie słyszycie żydowskich opowieści o Niemcach, dobrych albo złych. Znacie tylko historie Żydów dotyczące Polaków. Także szmalcowników, tych, którzy zdradzili, złych ludzi. Słyszycie je, ponieważ Żyd, który spotkał Polaka, miał szansę na przeżycie. Jeśli spotkał Niemca, takiej szansy nie miał, bywał zawsze mordowany – podsumował Morawiecki.

Źródło: Polskie Radio / Polskie Radio 24 / polskieradio24.pl

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Jeszcze jeden argument na to, żeby nie głosować na PISrael.
Obcy Astronom

Drogo nas i nasze dzieci będzie kosztować to bezgraniczne wazeliniarstwo, „Dobra” zmiano
ku pamieci

Bardzo dobrze powiedziane. Po wyborach czekamy na rachunek za to wystąpienie od strony żydowskiej. Jak słychać kwota 300 mld dolarów jest już nieaktualna i pojawiła się kwota 365 mld dolarów, do zapłacenia przez Polaków. To rachunek za puste gadanie i za brak realnego konkretnego działania Panie Morawiecki.
PM

pewnie się pomylił bo zamiast żydowską powinien powiedzieć kulturę faryzeuszy. Żydzi się nawrócili i uwierzyli w Jezusa Chrystusa.
Zainteresowany

Dno
Łuki

Za dużo tej polityki służalczej wobec Izraela. Źaden rząd nie zacieśniał tak współpracy. Niedługo zawrą nieformalny ” związek małżeński „. Warto poczytać artykuły Pana Michalkiewicza czy Pana Grzegorza Brauna. Trafne diagnozy. Szkoda , że ” drobna zmiana ” nie jest taka gorliwa w obronie życia dzieci nienarodzonych. Czas na prawdziwą prawicę , a nie prawice z nazwy !
Bartek

ojeny co to za czasy ze trzeba caly czas glaskac zydow bo inaczej zrobia nam cos zlego…
nwo

Jak pokazuje ostatnio ujawniona poufna notatka MSZ już niedługo te relacje będą jak między pijawką o ofiarą.
pomidor

a kto zadba o kulturę polską.
Gość

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-04-18) | https://www.pch24.pl/mateusz-morawiecki-w-usa--polska-dba-o-kulture-zydowska--a-nasze-relacje-sa-bardzo-dobre,67671,i.html

Skip to content