Kolejna wojna o krzyż we Francji. Tym razem chcą usunąć symbol Chrystusa z… cmentarza

Aktualizacja: 2019-03-29 11:59 am

Jeden z radnych Bernes-sur-Oise, miasteczka położonego w regionie paryskim,  złożył prośbę do sądu administracyjnego w Cergy-Pontoise, domagając się usunięcia krzyża znajdującego się w alei miejscowego cmentarza. Jego zdaniem obecność krzyża jest sprzeczna z prawem o laickości z 1905 roku ponieważ… „cmentarz został utworzony znacznie później”.

Zachowując krzyż nie respektuje się tej ustawy separującej Państwo od Kościoła jak i prawa z 1887 roku dotyczącego wolności pogrzebu, według której cmentarz „podlega zasadzie neutralności” – deklarował „zatroskany” radny w rozmowie z dziennikiem „Le Parisien”.

Z grobami nie ma takiego problemu, ponieważ znajdują się one na prywatnych terenach. Inaczej jest z alejami na cmentarzach, które są własnością merostwa i dlatego powinny być wolne od symboli katolickich –tłumaczył radny. Podkreślił również, że dla niego „krzyż jako symbol religijny nie przedstawia żadnego interesu historycznego” i w związku z tym samorząd nie może ponosić jakichkolwiek kosztów związanych z jego utrzymaniem.

Bernes-sur-Oise zostało prawie całkowicie zniszczone w latach 1943-1945, co doprowadziło do braku archiwów sprzed II wojny światowej. Nie można zatem ustalić daty postawienia krzyża – deklarował radny.

Innego zdania jest mer miasta Jean-Noel Poutrel. – Osobiście nigdy bym niczego nie ruszył na cmentarzu, nawet gdyby były na nim obiekty bez wartości historycznych czy artystycznych, ponieważ cmentarz jest miejscem szczególnym, wrażliwym i wielu ludzi jest do niego przywiązanych. Miałbym poczucie, że go znieważam. To nie jest kwestia religii, ale zwyczaju życia – wyjaśniał.

FLC

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=107327 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]