Ks. Jakub Weksler–Waszkinel przeszedł oficjalnie na judaizm

Aktualizacja: 2019-03-26 2:10 pm

Jak napisął kiedyś Jan Jakub Kolski (z autopsji) w “Gazecie Wyborczej”, kropla krwi żydowskiej nie ginie. I rzeczywiście, polski, katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia Jakub Weksler-Waszkinel, przedstawiający się ostatnio jako filozof, przeszedł, a w zasadzie wrócił do judaizmu.

W uroczystości bar micwy brali udział naczelny rabin Izraela Meir Lau i Naczelny Rabin Polski Rabin Michael Schudrich. Moża by rzec tryumf ślepej Synagogi nas upadającym, słabym Mistycznym Ciałem Chrystusa. Ale tylko pozorny.

Jakub Weksler-Waszkinel urodził się w żydowskiej rodzinie Wekselów, w 1940 w getcie w Starych Święcianach koło Wilna. Przed likwidacją getta rodzice oddali go pod opiekę polskiej rodzinie Waszkinelów.  Jako dorosły człowiek został księdzem katolickim. Przed śmiercią swojej polskiej matki dowiedział się o swoich biologicznych rodzicach. Zaczął interesować się judaizmem. W 1995, polscy rodzice Jakuba za uratowanie mu życia otrzymali pośmiertnie Medal Wśród Narodów Świata. Będąc emerytowanym księdzem od lat pracuje w Instytucie Yad Vaschem w Jerozolimie, gdzie nad nim “pracowano”.

Historia zna księży z żydostwa, ale albo byli oni zajadłymi antyjudaistami i antysemitami (sic!), ale mieli skłonność do herezji i modernizmu, jak Weksler-Waszkinel. Albo białe, albo czarne. Kiedyś Weksler-Waszkinel zarzekał się, że jest “pomostem”, skończyło się apostazją. 

Ale panie Jakub Weksler-Waszkinel, jeszcze zobaczysz ostatni raz Chrystusa. Na Sądzie Ostatecznym.

[Romuald Jakub Weksler-Waszkinel (ur. 28 lutego 1943 w Starych Święcianach) – polski były ksiądz katolicki i filozof żydowskiego pochodzenia, doktor filozofii, emerytowany pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pracownik Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie. Dnia 6 lutego 2019 roku porzucił stan kapłański i przyjął judaizm]

źródło: telewizjarepublika

 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=107277 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]