Aktualizacja strony została wstrzymana

Z Tel Awiwu do Jerozolimy. Rumunia idzie w ślady USA i przenosi swoją ambasadę. Izrael zachwycony

Przeniesiemy ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy – zapowiedziała w niedzielę w Waszyngtonie premier Rumunii Viorica Dancila. Oznacza to, że będzie ona pierwszym państwem Unii Europejskiej, które tego dokona.

Dancila złożyła swoją deklarację przed doroczną konferencją Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych (AIPAC) – wpływowego lobby proizraelskiego.

Jako pierwszy na tę decyzję zareagował premier Izraela Benjamin Netanjahu, który przesłał premier Dancili depeszę gratulacyjną, w której podziękował jej za „działanie w celu zakończenia procedur niezbędnych do otwarcia rumuńskiej ambasady w Jerozolimie”.

Komentatorzy podkreślają, że tą deklaracją szefowa rumuńskiego rządu sprzeniewierzyła się wspólnemu jak dotąd stanowisku Unii Europejskiej. W dodatku słowa Dancili padły w momencie, gdy Rumunia obejmuje rotacyjne przywództwo w UE.

Na deklarację rumuńskiej premier ostro zareagował prezydent kraju Klaus Iohannis. Jego zdaniem decyzja premier to „pogwałcenie prawa międzynarodowego”, a ambasada w Izraelu nie może zostać przeniesiona bez jego zgody.

Źródło: rp.pl

TK

 


 

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-03-25) | https://www.pch24.pl/z-tel-awiwu-do-jerozolimy--rumunia-idzie-w-slady-usa-i-przenosi-swoja-ambasade--izrael-zachwycony,67082,i.html

Skip to content