Stany Zjednoczone „przyznają” Wzgórza Golan Izraelowi, Netanjahu dziękuje

Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział uznanie przez to globalne mocarstwo przynależności Wzgórz Golan do Izraela. Premier tego państwa, które od półwiecza okupuje sporne terytorium, podziękował sojusznikowi.

„Po 52 latach nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan, które – pod względem strategicznym i bezpieczeństwa – mają kluczowe znaczenie dla Państwa Izrael oraz stabilności regionalnej” – napisał Donald Trump. 

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1108772952814899200

Szef rządu izraelskiego Benjamin Netanjahu podziękował przywódcy USA akcentując, że dokonuje się to w okresie gdy „Iran dąży do wykorzystania Syrii w charakterze platformy do niszczenia Izraela”.

Zajęcie przez Izrael strategicznie położonego obszaru było rezultatem wojny sześciodniowej, którą Izrael toczył w 1967 roku przeciwko połączonym siłom Syrii, Egiptu i Jordanii, wspomaganych dodatkowo przez inne państwa arabskie.

Od 1981 roku na Wzgórzach Golan panuje prawny i administracyjny system narzucony przez Tel Awiw. Syria nie pogodziła się z utratą kluczowego terytorium i domaga się jego zwrotu.

Źródło: tvn24.pl, Twitter

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-03-21)

 


 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content