Stany Zjednoczone „przyznają” Wzgórza Golan Izraelowi, Netanjahu dziękuje

Aktualizacja: 2019-03-22 10:36 am

Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział uznanie przez to globalne mocarstwo przynależności Wzgórz Golan do Izraela. Premier tego państwa, które od półwiecza okupuje sporne terytorium, podziękował sojusznikowi.

„Po 52 latach nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan, które – pod względem strategicznym i bezpieczeństwa – mają kluczowe znaczenie dla Państwa Izrael oraz stabilności regionalnej” – napisał Donald Trump. 

Szef rządu izraelskiego Benjamin Netanjahu podziękował przywódcy USA akcentując, że dokonuje się to w okresie gdy „Iran dąży do wykorzystania Syrii w charakterze platformy do niszczenia Izraela”.

Zajęcie przez Izrael strategicznie położonego obszaru było rezultatem wojny sześciodniowej, którą Izrael toczył w 1967 roku przeciwko połączonym siłom Syrii, Egiptu i Jordanii, wspomaganych dodatkowo przez inne państwa arabskie.

Od 1981 roku na Wzgórzach Golan panuje prawny i administracyjny system narzucony przez Tel Awiw. Syria nie pogodziła się z utratą kluczowego terytorium i domaga się jego zwrotu.

Źródło: tvn24.pl, Twitter

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-03-21)

 


 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=107187 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]