Łódzkie Liceum Sportowo-Mundurowe chce otworzyć klasę ukraińską

Według informacji mediów Centrum Oświatowiec prowadzące w Łodzi Liceum Sportowo-Mundurowe zamierza stworzyć specjalną klasę nauczającą języka i kultury ukraińskiej.

„W Łodzi mieszka ponad 70 tysięcy Ukraińców i ważne jest, by dobrze czuli się w naszym regionie. Chodzi o to, by nie utracili swojej kultury, narodowości. Proponujemy im naukę w klasie ukraińskiej, która będzie miała polską podstawę programową, przedmioty mundurowe, a także kulturologię ukraińską i naukę języka ukraińskiego” – wypowiedź dyrektorki Liceum Sportowo-Mundurowego w Łodzi, Magdaleny Byczkowskiej cytuje za „Dziennikiem Łódzkim” portal Dziennik Narodowy.

[Oczywiście, nie powinni utracić umiejętności nabijania niemowląt na widły, rżnięcia piłą ciężarnych kobiet, czy wydłubywania oczu. To jest przecież ich rodzima kultura. – admin]

Portal przytacza deklarację Byczkowskiej, że klasy dla Ukraińców będą bezpłatne [tzn. podatnicy zapłacą – admin] a w razie konieczności wyznaczanej liczbą chętnych, tworzone będą kolejne ukraińskie klasy.

Według szacunkowych danych, w Łodzi obok ponad 600 tys. Polaków zamieszkuje około 80 tys. imigrantów z Ukrainy.

W grudniu ubiegłego roku władze Łodzi zdecydowały o wprowadzeniu języka ukraińskiego do biletomatów komunikacji miejskiej. Władze te publicznie wyrażają zadowolenie z masowej imigracji Ukraińców do miasta i planują przygotowanie udogodnień – „pakietu relokacyjnego”, które jeszcze przyspieszą napływ imigrantów do miasta.

Z rządów Prawa i Sprawiedliwości Polska stała się państwem przyjmującym największą liczbę imigrantów spoza Unii Europejskiej. Zdecydowaną większość nich stanowią Ukraińcy, który mogą przyjeżdżać i pracować w Polsce dzięki uproszczonej procedurze w ramach której pracodawca wystawia jedynie oświadczenie o zatrudnieniu cudzoziemca.

Według szacunków firmy zajmującej się badaniem zwyczajów i zachowań właścicieli telefonów komórkowych, w styczniu w Polsce przebywało co najmniej 1,270 mln obywateli Ukrainy.

dzienniknarodowy.pl/kresy.pl
https://kresy.pl/

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2019-03-19) | https://marucha.wordpress.com/2019/03/19/lodzkie-liceum-sportowo-mundurowe-chce-otworzyc-klase-ukrainska/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content