Aktualizacja strony została wstrzymana

Prof. Osadczy dla Kresy.pl: amnezja kresowa to część upadłości III RP rządzonej przez POPiS, trzeba się temu przeciwstawić

Chodzi o przywrócenie narodowi godności i normalności. Amnezja kresowa jest częścią tej upadłości, cechującej III RP rządzoną przez POPiS. Wyzucie z pamięci jest jednym z elementów wielkich rozgrywek geopolitycznych, skierowanych przeciwko narodowi polskiemu jako zwartej społeczności. Trzeba się temu przeciwstawić – mówi portalowi Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy, kandydat w wyborach do PE z ramienia Konfederacji.

Jak informowaliśmy wcześniej, w czwartek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa, na której oficjalnie ogłoszono przystąpienie nowych środowisk do Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy, w tym przedstawicieli środowisk kresowych: dr Lucyna Kulińska oraz profesorowie Władysław Osadczy i Andrzej Zapałowski.

– Nasza konferencja prasowa w Sejmie i przystąpienie środowisk kresowych i patriotycznych do Konfederacji jest logiczną konsekwencją tego, czego doświadczaliśmy przez cały dotychczasowy okres rządów PiS. To był jeden okres oszukiwania, zwodzenia środowisk kresowych i kupczenia pamięcią i dalsze uprawianie polityki już nie na kolanach, ale doprowadzonej do szczytu upodlenia – mówi w rozmowie z portalem Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy.

– Wszystkie osoby i środowiska, z którymi rozmawiałem jak jeden mąż deklarują dezaprobatę wobec tego rodzaju polityki, bezczelnej i cynicznej, realizowanej z wielką butą mają świadomość, że się ma większość i da się przepchnąć wszystko, co się chce, albo co się każe z ośrodków zagranicznych, które wywierają olbrzymi wpływ na kształt polityki polskiej – podkreśla kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego.

– Stąd to jednoczenie się środowisk po prawej stronie sceny patriotycznej i dołączenie do tego środowisk kresowych – wyjaśnia. – Jak mówiłem wcześniej, nie jest to kwestia rozdrapywania jakiś sentymentów czy rozbudowywania jakiś ziomkostw w stylu niemieckim. Chodzi o przywrócenie narodowi godności i normalności. Amnezja kresowa jest częścią tej upadłości, cechującej III RP rządzoną przez POPiS. Wyzucie z pamięci, co widzimy w tej chwili w kontekście relacji polsko-żydowskich, jest jednym z elementów wielkich rozgrywek geopolitycznych, skierowanych przeciwko narodowi polskiemu jako zwartej społeczności. Trzeba się temu przeciwstawić, wrócić do normalności, począwszy od przywrócenia pamięci i przełożenia jej na konkretne czyny, do których ta pamięć zobowiązuje.

Profesor przypomniał, że pamięć nie jest jakimś pojęciem abstrakcyjnym, bez przełożenia na rzeczywistość. – To jest bardzo konkretna rzecz. Wokół pamięci kształtują się społeczeństwa, narody. Mocarstwa odgrywające rolę w życiu politycznym ogromnie sobie cenią pamięć i prowadzą dość dynamiczną politykę w tym zakresie. Polska jawi się tu jako czarna owca – kraj, któremu pozwolono realizować swoją pamięć tylko na bardzo wąskim odcinku. Natomiast całe połacie są zamknięte.

Jego zdaniem, przypomina to sytuację panującą w społeczeństwach, w których obowiązuje cenzura. – Pewne treści nie mogą pojawić się ani w TVN, ani w TVP. Wiemy, że podobne mechanizmy cenzury obowiązują zarówno w mediach prorządowych, jak i opozycyjnych, a pewne tematy nigdy nie otrzymają finansowania ani wsparcia ze strony państwa polskiego. Trzeba z tym walczą. Na razie to jest cenzura w wersji light, ale istnieje niebezpieczeństwo, że przerodzi się wręcz w jakieś represje. Stąd też walka o kresy jest zarazem walką o demokrację.

Profesor podkreśla, że tę wartość przedstawiciele środowisk kresowych i patriotycznych, kandydujący do PE, podnosiliby i promowali „na forum narodów, wywodzących się z chrześcijańskiej tradycji europejskiej”. – Do takiej wspólnoty chcemy należeć, ale obecne wypaczenia, niestety podnoszone jako wzór wartości, nie mogą być tym co łączy.

Dr hab. Włodzimierz Osadczy, prof. KUL, z Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich Centrum Ucrainicum KUL, to historyk i teolog, urodzony na Wołyniu badacz zajmujący się m.in. tematyką katolicyzmu i prawosławia, w tym grekokatolicyzmem, na Kresach, szczególnie w Małopolsce Wschodniej. Autor licznych publikacji z tej tematyki, często wypowiadający się też na temat stosunków polsko-ukraińskich i sytuacji na Ukrainie, w tym na portalu Kresy.pl. Zabierał głos m.in. w sprawie polityki rządu PiS wobec Polaków na Kresach, o początkach Fundacji Otwarty Dialog i jej związkach z PiS oraz o tym, jak Ukraina buduje swoją tożsamość na banderyźmie za przyzwoleniem Zachodu i USA.

Kresy.pl

Za: Kresy.pl (16 marca 2019) | https://kresy.pl/wydarzenia/prof-osadczy-dla-kresy-pl-amnezja-kresowa-to-czesc-upadlosci-iii-rp-rzadzonej-przez-popis-trzeba-sie-temu-przeciwstawic/

Skip to content