Ambasada USA organizuje w Polsce front rewolucji homoseksualnej

Aktualizacja: 2009-06-26 7:30 am

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, wspólnie z Kampanią Przeciw Homofobii, urządziła wczoraj na Zamku Ujazdowskim pokaz filmu opowiadającego o tworzeniu się ruchu gejowskiego w USA. Po projekcji odbyła się dyskusja panelowa na temat 40-letniej historii starań środowiska homoseksualnego o przywileje zarezerwowane dla rodzin.

W przeddzień 40. rocznicy wydarzeń, do jakich doszło w gejowskim barze Stonewall Inn w USA, o godzinie 18.00 w sali kinowej Zamku Ujazdowskiego odbyła się wczoraj projekcja filmu dokumentalnego pt. “Before Stonewall: The Making of a Gay and Lesbian Community” (“Przed Stonewall: Powstawanie społeczności gejów i lesbijek”). Inicjatorem i głównym organizatorem spotkania była Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce przy współpracy z Kampanią Przeciw Homofobii. Po projekcji filmu odbyła się dyskusja panelowa pt. “Czterdzieści lat po Stonewall: Prawa LGTB w Stanach Zjednoczonych i Europie”. Jak udało nam się dowiedzieć w ambasadzie, poruszany miał być również temat “praw tej mniejszości w Polsce”. Dyskusję poprowadzili: Robert Biedroń, członek zarządu Kampanii Przeciw Homofobii (KPH), i dr Tomasz Basiuk, dyrektor Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Jak poinformowała nas przed projekcją Izabela Szarek, odpowiedzialna w ambasadzie za sprawy kultury, w tym także za organizację projekcji, sam ambasador Victor Ashe nie zapowiedział swojego udziału w spotkaniu, jednak z pewnością nie zabrakło na nim przedstawicieli ambasady na czele z attaché ds. kultury Chuckiem Ashleyem.

Reżyserami trwającego około 1,5 godz. filmu dokumentalnego opowiadającego o tworzeniu się społeczności gejowskiej w Stanach Zjednoczonych są Greta Schiller, John Scaqliotti i Robert Rosenberg. – Film opowiada o tym, jak wyglądało dochodzenie gejów i lesbijek w Stanach Zjednoczonych do tego, co miało miejsce równo 40 lat temu. Dziś bowiem mija okrągła rocznica zamieszek w barze Stonewall w USA, kiedy to geje i lesbijki po raz pierwszy sprzeciwili się władzy, która ich szykanowała – mówi całkiem poważnie w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” Robert Biedroń z KPH. Dodał także, że wczorajsze spotkanie jest pierwszym z zaplanowanego przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce i Kampanię Przeciwko Homofobii cyklu kilkunastu podobnych spotkań poświęconych tematyce homoseksualistów. – Jest to cykl, który ma pokazać drogę ruchu gejowsko-lesbijskiego od wydarzeń w Stonewall, a nawet na chwilę przed tymi wydarzeniami, do dzisiaj – podkreśla Biedroń. Jak dowiedzieliśmy się w ambasadzie, kolejne takie spotkanie zaplanowane jest na 22 lipca. Politolog i medioznawca z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej dr Artur Mamcarz-Plisiecki, komentując ideę wczorajszego spotkania, podkreślił, iż jest to odwrócenie wartości naszej cywilizacji. – Państwo amerykańskie jako instytucja angażuje się w promocję homoseksualizmu, a to jest skandaliczna rzecz – zauważa. – Należy w tym miejscu przypomnieć to, co pisał na ten temat Feliks Koneczny w książce pt. “Państwo i prawo w cywilizacji łacińskiej”. A mianowicie, że małżeństwo i rodzina były do pewnego stopnia “problemem” państwowym, tzn. “problemem” prawa publicznego, gdyż wchodziły w to m.in. sprawy związane z nazwiskiem, majątkiem i dziedziczeniem. Więc tym się państwo interesowało. Natomiast konkubinat i tzw. wolne związki były sferą prawa prywatnego. Teraz, skoro instytucje państwowe się w to angażują – jak w tym przypadku amerykańska ambasada – przesuwa się coś, co jest sprawą prywatną, wręcz intymną, do działki publicznej. To zaś jest kompletne odwrócenie, żeby nie powiedzieć – wywrócenie, porządku i naszej łacińskiej cywilizacji – podkreśla dr Mamcarz-Plisiecki.
Należący do nowojorskiej mafii bar Stonewall Inn był pod koniec lat 60. głównym miejscem spotkań osób homoseksualnych. W sobotę, 27 czerwca 1969 roku, po jednej z rutynowych kontroli policyjnych goście lokalu, po początkowych okrzykach i wyzwiskach po adresem policji, puścili w ruch butelki i kamienie. Rannych zostało wówczas kilku policjantów, a wielu uczestników zajść aresztowano. – Dla ruchu gejowsko-lesbijskiego jest to bardzo ważna data, ponieważ od tego czasu wydarzenia w Stonewall są uważane za początek zorganizowanego zewnętrznego ruchu gejowsko-lesbijskiego na świecie – podkreśla Biedroń. Od tego momentu rewolucja homoseksualna przybiera na sile, a jej zwolennicy coraz intensywniej domagają się nienależnych im praw.

Marta Ziarnik

Za: Nasz Dziennik -- [Org. tytuł: « Z dziejów gejowskiego baru»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=10699 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]