Francuscy poloniści oskarżają Polonię. Sprzeciw wobec Grossa określili mianem „rasizmu”

Aktualizacja: 2019-03-7 12:04 pm

Stowarzyszenie Francuskich Polonistów (Sfep) w liście otwartym określiło krytyków działalności prof. Jana Tomasza Grossa i prof. Jana Grabowskiego mianem antysemitów i rasistów. Dodatkowo francuskiej Polonii zarzucono zakłócanie konferencji na temat „Nowej Szkoły Historii Holokaustu”, podczas której Grabowski powiedział, że „Polacy nie zrobili nic, by ratować Żydów”.

„Pragniemy wyrazić zaniepokojenie zachowaniem i wypowiedziami grupy Polaków mieszkających we Francji, zarówno w czasie trwania obrad, jak i w materiałach udostępnianych później w internecie: chodzi tu o gwizdy i obraźliwe okrzyki pod adresem referentów i publiczności, jak również inne zachowania zakłócające przebieg konferencji, w tym wypowiedzi o charakterze antysemickim i rasistowskim” – napisali autorzy listu jednocześnie wskazując, że niepokoją ich „manifestacje o charakterze rasistowskim i antysemickim, nasilające się w niektórych środowiskach Polonii”.

Do postulatów zawartych w liście odniósł się ambasador RP w Bernie Jakub Kumoch. Zadał sobie trud przepatrzenia nagrań z konferencji. „Kolejne nagranie z Paryża. Tym razem na stronie Fondation de la Shoah. Mówi Jan Tomasz Gross. Mówi 1 godzinę i 45 minut (…) Mówi całkowicie bez przeszkód. Na sali nikt nie wznosi żadnych okrzyków. Słychać jak ktoś kaszle, ale ja nie słyszę żadnego słowa sprzeciwu” – komentuje na Facebooku.

Podczas konferencji organizowanej przez Polską Akademię Nauk we Francji jako prelegentów zaproszono naukowców od lat prezentujących „alternatywną” wizję wydarzeń z II wojny światowej. Prof. Jan Tomasz Gross podczas swojego przemówienia miał stwierdzić, że Polacy na wsiach zamordowali więcej Żydów niż Niemcy w obozach koncentracyjnych. Do badań tzw. „Nowej Szkoły Holokaustu” odniósł się niedawno prof. Andrzej Nowak.

– Mogę odnieść się do bardzo wyrazistej tendencji grupy badaczy, którzy określają się jako „Nowa Szkoła Badań Historii Holokaustu”. Odnoszę się do tego zagadnienia z przykrością i ubolewaniem. Wydaje mi się, że prezentowane przez nich publikacje, a zwłaszcza sposób ich przedstawiania i publicznego interpretowania przez tych badaczy wskazuje, że ich motywacje są nie tylko historyczne – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.

Źródło: wpolityce.pl / petycjeonline.com

PR  

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Francuscy poloniści to anty-poloniści.
DNA

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=106979 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]