Ukraińcy chcą pisać nową, fałszywą historię. Polski MSZ protestuje i zaprasza do dyskusji

Aktualizacja: 2019-02-26 10:18 am

„Ambasada RP w Kijowie wystosowała notę protestacyjną do MSZ Ukrainy w związku z próbami relatywizacji zbrodni w Hucie Pieniackiej”, poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa resortu dyplomacji Ewa Suwara.

Według strony polskiej próbą relatywizacji tragicznych wydarzeń w Hucie Pieniackiej jest m.in. „stojąca nieopodal pomnika ku czci ofiar tablica informacyjna”. Warszawa uważa, że znajdujące się na niej informacje dotyczące przebiegu zbrodni z 1944 roku są fałszywe i mają na celu pomniejszenie rozmiaru tragedii Polaków pomordowanych 75 lat temu przez oddziały ukraińskich nacjonalistów.

Ponadto zwrócono uwagę na inskrypcję upamiętniającą Ukraińców, którzy zginęli w miejscowościach oddalonych około 20 km od Huty. Głosi ona, że „ukraińscy mieszkańcy okolicznych wsi zostali zakatowani przez polskich szowinistów i partyzantów sowieckich”.

Ambasada RP w Kijowie wystosowała w tej sprawie notę protestacyjną do MSZ Ukrainy, wskazując, że obecność upamiętnień o takiej treści poddaje w wątpliwość deklarowaną przez władze Ukrainy politykę dobrosąsiedztwa i pojednania w relacjach z Polską oraz prosząc stronę ukraińską o wyjaśnienia dotyczące legalności i okoliczności powstania obu obiektów – poinformowała rzecznik MSZ. Dodała, że „Polska jest otwarta na dialog z Ukrainą służący wyjaśnieniu wątpliwości historycznych”.

Sprawę skomentował wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Jego zdaniem powielanie tego typu treści to „prowokacja ze strony pewnych sił ukraińskich, które chcą na nowo pisać historię”.   – Bez względu na to, ile by się takich tablic nie pojawiło, nic nie zmieni faktu, że 28 lutego 1944 roku mieszkańcy Huty Pieniackiej zostali wymordowani przez Ukraińców w służbie niemieckiej – podkreślił.

Źródło: gov.pl / ipn.gov.pl / tvp.info

TK

PRZECZYTAJ TAKŹE:

 


 

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=106869 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]