Aktualizacja strony została wstrzymana

Najwyższe odznaczenie państwowe za politykę antypolską

Podczas oficjalnej dwudniowej wizyty (21-22 lutego) prezydent Litwy Dali GrybauskaitÄ—, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył głowę państwa litewskiego najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego. Dlaczego głowa państwa polskiego odznacza osobę, odpowiedzialną za to, że od wielu lat odwraca się plecami do Polski, do polskiej dyplomacji i głowy państwa, a na dodatek jeszcze podpisuje ustawy, które niszczą polskie szkolnictwo na Litwie? Co takiego zrobił prezydent Litwy, by dostać najwyższe odznaczenie państwowe w Polsce? Za to, że polskie szkoły znikają z mapy Litwy i Wileńszczyzny?

Największe uderzenie na przestrzeni ostatnich 10 lat rządów w polską oświatę na Litwie miało miejsce za kadencji prezydent GrybauskaitÄ—. To wprost niewiarygodne, że kiedy polski język jest niszczony, to taka osoba otrzymuje najwyższe polskie odznaczenie. To uwiarygodnienie całej negatywnej polityki władz litewskich wobec Polaków z Litwy. To na pewno nam nie pomoże, a wręcz zaszkodzi – mówi portalowi Kresy.pl wiceprezes Związku Polaków na Litwie, Renata Cytacka, komentując otrzymanie przez prezydent Litwy Orderu Orła Białego.

Jej zdaniem, udział w tym mogła mieć polska placówka dyplomatyczna w Wilnie, która zapewne przyczyniła się do tego. Podkreśla, że zamiast wspierać Polaków z Litwy i bronić ich praw, które są łamane, polska ambasada raczej w pewien sposób ich zwalcza.

Źródło: https://kurierwilenski.lt/porownanie-sytuacji-polakow-na-litwie-i-litwinow-w-polsce/?fbclid=IwAR1PyVU1tNuFI4vgi7faKk8Kmkj2eAhgyZMq1cBQzh56gk2gHYrv6mPzZ2M

Przypuszcza, że jest to również efekt działania pewnych wysokich rangą urzędników, w tym z kierownictwa Kancelarii Prezydenta. Jej zdaniem, to wręcz deprecjonowanie Orderu Orła Białego.

Robert Winnicki o odznaczeniu prezydent Litwy:

https://mobile.twitter.com/RobertWinnicki/status/1099058326393049088

Odznaczenie osoby odpowiedzialnej za antypolską politykę można porównać do zabicia w piwnicy polskiego żołnierza z NSZ przez oprawcę, który robił to z dużą satysfakcją za paczkę papierosów. To jest po prostu hańba i zdrada narodu polskiego i Polaków na Litwie.

Marek Uziało

Za: narodowcy.net (23 lutego 2019) | http://narodowcy.net/marek-uzialo-najwyzsze-odznaczenie-panstwowe-za-polityke-antypolska/ \Marek Uziało: Najwyższe odznaczenie państwowe za politykę antypolskÄ…