JTA spreparowała „fake newsa” nt. dewastacji żydowskiego cmentarza w Polsce

Aktualizacja: 2019-02-20 11:08 am

Jewish Telegraphic Agency (Żydowska Agencja Telegraficzna) poinformowała w środę rano o dwóch rzekomych aktach dewastacji cmentarzy żydowskich w Polsce – w Świdnicy i we Wrocławiu. Informacja o incydencie w Świdnicy okazała się tzw. fake newsem, podczas gdy w przypadku Wrocławia nie ma dowodów, że zdarzenie ma związek z antysemityzmem.

Dwa żydowskie cmentarze w Polsce zostały zdewastowane w związku z trwającym kryzysem dyplomatycznym między tym krajem a Izraelem w sprawie współudziału w Holocauście. W Świdnicy, na przedmieściach Wrocławia, w południowo-zachodniej Polsce, co najmniej 15 nagrobków zostało roztrzaskanych w zeszłym tygodniu na miejscowym cmentarzu żydowskim. Inne nagrobki zostały wymalowane czarnymi graffiti. Na jednym wymalowano pentagram – symbol kojarzony z satanizmem – napisała JTA cytowana przez lokalny portal Świdnica24.pl. Żydowska agencja zamieściła w swoim materiale zdjęcia pokazujące połamane i pomalowane nagrobki. Autorem artykułu był Cnaan Liphshiz. Za JTA informację powieliły inne izraelskie media – w tym „Times of Israel” i „Jerusalem Post”.

 

Szybko okazało się, że informacja jest nieprawdziwa. Ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski napisał na Twitterze, że skontaktował się z wiceprezydentem Świdnicy i ten zaprzeczył, że takie zdarzenie miało miejsce. Doniesieniom JTA zaprzeczyła również świdnicka policja. „W ostatnim czasie nie otrzymaliśmy zgłoszeń dotyczących aktów wandalizmu na cmentarzu” – zapewniła portal Świdnica24 Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Medium to twierdzi, że zdjęcia zamieszczone przez JTA zostały wykonane w 2015 roku na cmentarzu w Olkuszu.

Jako drugi „akt wandalizmu” związany z ostatnim sporem na linii Warszawa-Tel Awiw JTA opisała namalowanie na murze Nowego Cmentarza Żydowskiego we Wrocławiu napisu „Jezus jest królem”. W niedzielę miejscowi aktywiści zamalowali napis, lecz w nocy pojawił się on ponownie. Autor lub autorzy napisu na murze nie są znani i nie wiadomo, czy ma on cokolwiek wspólnego z antysemityzmem.

Gdy  JTA wytknięto spreparowanie fake newsa, agencja edytowała swój artykuł informując, że „raporty na temat innej profanacji w pobliskim mieście Świdnica były fałszywe”. Zamieściła także osobne sprostowanie, przy okazji nazywając ponownie Świdnicę „przedmieściami Wrocławia”. Jak wytłumaczono, JTA oparła swój artykuł na publikacjach stron internetowych Pusliszer i Wmeritum. Jednak jak zauważył dziennikarz Wirtualnej Polski Marcin Makowski, Cnaan Liphshiz w swoim artykule cytował rzekomych świadków według których do „wandalizmu” doszło niedawno. „Izraelskie media spreparowały fake newsa, nie bójmy się tego powiedzieć.” – skomentował Makowski.

Kresy.pl / rp.pl / swidnica24.pl / wp.pl

Tags: , , , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=106752 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]